Հայաստանում կստեղծվի ուռուցքաբանական ներհիվանդանոցային ժամանակակից կենտրոն
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի ներկայությամբ ՀՀ կառավարության և «Գլոբալ Մեդիքլ Սոլյուշնս» փակ բաժնետիրական ընկերության միջև ստորագրվել է համաձայնագիր ուռուցքաբանական ներհիվանդանոցային կենտրոնի ստեղծման ներդրումային ծրագրի վերաբերյալ:
Կառավարության լրատվական ծառայությունից հայտնում են, որ փաստաթուղթը ստորագրել են ՀՀ կառավարության անունից` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանը և ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Վահան Պողոսյանը, «Գլոբալ Մեդիքլ Սոլյուշնս» ՓԲԸ-ի անունից` ընկերության նախագահ և գործադիր տնօրեն Հայկ Բաքրջյանը:
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանություն էր տվել «Գլոբալ Մեդիքլ Սոլյուշնս» ՓԲԸ ներդրումային ծրագրին և դրա շրջանակում իրականացվելիք աշխատանքներին, որին հաջորդել է վերոնշյալ համաձայնագրի ստորագրումը: Ըստ համաձայնագրի նախատեսվում է ստեղծել ուռուցքաբանական ներհիվանդանոցային ժամանակակից կենտրոն, որտեղ հնարավոր կլինի իրականացնել ուռուցքային հիվանդությունների ախտորոշում և բուժում` միջազգային չափանիշներին համապատասխան: Վերոնշյալ կենտրոնի կառուցման համար «Գլոբալ Մեդիքլ Սոլյուշնս» ՓԲԸ-ն նախատեսում է իրականացնել շուրջ 12-14 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք ներդրումներ: Կենտրոնը կունենա առնվազն 150 բժշկական մահճակալ և համալրված կլինի բնագավառում առկա ժամանակակից ախտորոշիչ և բուժական սարքավորումներով: Կենտրոնի շահագործման արդյունքում կստեղծվի շուրջ 200 նոր աշխատատեղ:
Որպես ՀՀ կառավարության կողմից ներդրում և մասնակցություն ծրագրին` նոր ընկերության կապիտալում կներդրվի հողամաս «Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիա» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությանը տրամադրված տարածքից` շուրջ 1 հա չափով:

В Ереване будет основан современный онкологический центр
В Ереване будет основан современный центр по лечению онкологических заболеваний при сотрудничестве Фонда национальной конкурентоспособности Армении и бельгийской компании «Global Medical Solutions».
Как сообщает пресс-служба правительства, правительство Армении на сегодняшнем заседании одобрило работы, предусмотренные в рамках предложенной ЗАО «Global Medical Solutions» инвестиционной программы.
В присутствии премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна, между правительством Армении и главным исполнительным директором компании «Global Medical Solutions» Айк Бакрджян было подписано Соглашение об инвестиционной программе по созданию онкологического центра.
Для строительства онкологического центра ЗАО «Global Medical Solutions» предусматривает осуществить инвестиции на 12-14 млн. долларов США. Онкологический центр будет оснащен современным диагностическим и медицинским оборудованием и рассчитан на 150 больничных коек. В результате эксплуатации онкологического центра будет создано 200 новых рабочих мест.
Решение о создании в республике на базе ГНКО «Национальная научная лаборатория им. А.И. Алиханяна» (Ереванский физический институт) Центра ядерной медицины и борьбы с онкологическими заболеваниями было принято армянским правительством 19-го февраля 2009 года.