Արայիկ Բուդաղյանն ու Վլադիմիր Գասպարյանը հանդիպել են
«Երբ ասում եմ տեսանյութը մոնտաժված է, ես նկատի չունեմ, որ չմոնտաժված տարբերակում պատշգամբ է երևում և վրան էլ Սուրիկ Խաչատրյանը»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Արտակ Բուդաղյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը` պատասխանելով հարցին, թե արդյոք չմոնտաժված տեսանյութում երևո՞ւմ է Ս. Խաչատրյանի տան պաշտգամբն ու Ս. Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով, սակայն, այն հրապարակումները, որ Ս. Խաչատրյանը ողջ ընթացքում եղել է պատշգամբում, չեն կարող որևէ հիմք չունենալ: Հ. Ալումյանի հավաստմամբ` Ա. Բուդաղյանը երկու անգամ ցուցմունք է տվել, երկու անգամն էլ գտնվել է ծանր հոգեկան և ֆիզիկական վիճակում:
Փաստաբանի հավաստմամբ` վենդետայի մասին խոսք չի գնում և իր պաշտպանյալն ու նրա հազարատները ապավինում են միայն օրենքին և հավատում են, որ արդարադատություն կլինի:
Հարցին` ինչպե՞ս է վերաբերվում այն լուրերին, որ Ս. Խաչատրյանը պատրաստվում է լքել Հայաստանը, Հ. Ալումյանը նշեց. «Ես չեմ հասկանում, թե նա ի՞նչ նկատի ունի, երբ ասում է, որ լքելու է Հայաստանը, երբ իր տղայի գործերը կկարգավորվեն: Դա կլինի 15 տարի հետո՞, թե մի կարճ ժամանակ անց իր որդուն բանտից ազատելո՞ւ է»,- ասաց նա:
Հ. Ալումյանը նշեց, որ Ա. Բուդաղյանի եղբայրը` Արայիկ Բուդաղյանը հանդիպել է ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանին:
«Կա տեղեկատվություն, որը հրապարակման ենթակա չի, քանի որ եթե երկու տղամարդ պայմանավորվում են չխոսել ինչ-որ հարցի շուրջ, ապա այդ տեղեկատվությունը չի հրապարակվում»,- ասաց նա:
Հարցին` վերջին շրջանում Գորիսի նախկին քաղաքապետ Սամվել Հարությունյանը մի շարք բացահայտումներ է արել Սյունիքի նախկին մարզպետի հետ կապված, դրանք անուղղակի կարո՞ղ են օգնել այս գործին, Հ. Ալումյանն ասաց, որ ինքն արդեն այդ հայտարարությունների և հրապարակումների հետ կապված նամակով դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազին` խնդրելով տեղեկացնել, արդյոք այդ հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործ հարուցե՞լ են, թե ոչ:
«Ես գտնում եմ, որ այդ ենթադրյալ հանցագործությունների շարքը, եթե անգամ լույս չսփռեն այս գործի վրա, կարող են որպես Ս. Խաչատրյաններին բնութագրող հանգամանքներ նշանակություն ունենալ»,- ասաց փաստաբանը:

А.Алумян: Араик Будагян встречался с начальником Полиции В.Гаспаряном
«Когда я говорю о том, что видеоматериал смонтирован, я не имею в виду, что в несмонтированном видеоматериале виден балкон и на нем Сурен Хачатрян», - об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами адвокат Артака Будагяна – Айк Алумян.
Комментируя публикации о том, что в процессе всего происходящего Сурен Хачатрян находился на балконе, Айк Алумян отметил, что они не могут не иметь какого-либо основания. Как заверил адвокат, А.Будагян два раза давал показания и оба раза находился в тяжелом душевном и физическом состоянии.
Он подчеркнул, что о вендетте и речи быть не может: его подзащитный и его родственники надеются лишь на закон и верят, что справедливость восторжествует.
На вопрос о том, как он относится к слухам, что Сурен Хачатрян собирается покинуть Армению, Айк Алумян отметил: «Я не понимаю, что он имеет в виду, заявляя, что покинет Армению, когда дела его сына будут урегулированы. Это будет через 15 лет, или через некоторое время его сына выпустят из тюрьмы?»
Адвокат также сообщил, что брат Артака Будагяна – Араик Будагян встретился с начальником Полиции Армении Владимиром Гаспаряном.
«Есть сведения, не подлежащие оглашению, поскольку если двое мужчин договорились не говорить вокруг какого-то вопроса, то эта информация не разглашается», - сказал он.
На вопрос о том, могут ли косвенно помочь делу разоблачения в адрес бывшего губернатора Сюника, с которыми в последнее время выступал экс-мэр Гориса Самвел Арутюнян, Айк Алумян заявил, что уже обратился в связи с этими публикациями и заявлениями к генеральному прокурору Армении с просьбой сообщить, возбуждено ли уголовное дело по этим преступлениям.
«Я считаю, что ряд предполагаемых преступлений, если даже не прольют свет на это дело, могут иметь значение как обстоятельства, характеризующие Сурена Хачатряна», - сказал адвокат.