Արայիկ Բուդաղյանն ու Վլադիմիր Գասպարյանը հանդիպել են
«Երբ ասում եմ տեսանյութը մոնտաժված է, ես նկատի չունեմ, որ չմոնտաժված տարբերակում պատշգամբ է երևում և վրան էլ Սուրիկ Խաչատրյանը»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Արտակ Բուդաղյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը` պատասխանելով հարցին, թե արդյոք չմոնտաժված տեսանյութում երևո՞ւմ է Ս. Խաչատրյանի տան պաշտգամբն ու Ս. Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով, սակայն, այն հրապարակումները, որ Ս. Խաչատրյանը ողջ ընթացքում եղել է պատշգամբում, չեն կարող որևէ հիմք չունենալ: Հ. Ալումյանի հավաստմամբ` Ա. Բուդաղյանը երկու անգամ ցուցմունք է տվել, երկու անգամն էլ գտնվել է ծանր հոգեկան և ֆիզիկական վիճակում:
Փաստաբանի հավաստմամբ` վենդետայի մասին խոսք չի գնում և իր պաշտպանյալն ու նրա հազարատները ապավինում են միայն օրենքին և հավատում են, որ արդարադատություն կլինի:
Հարցին` ինչպե՞ս է վերաբերվում այն լուրերին, որ Ս. Խաչատրյանը պատրաստվում է լքել Հայաստանը, Հ. Ալումյանը նշեց. «Ես չեմ հասկանում, թե նա ի՞նչ նկատի ունի, երբ ասում է, որ լքելու է Հայաստանը, երբ իր տղայի գործերը կկարգավորվեն: Դա կլինի 15 տարի հետո՞, թե մի կարճ ժամանակ անց իր որդուն բանտից ազատելո՞ւ է»,- ասաց նա:
Հ. Ալումյանը նշեց, որ Ա. Բուդաղյանի եղբայրը` Արայիկ Բուդաղյանը հանդիպել է ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանին:
«Կա տեղեկատվություն, որը հրապարակման ենթակա չի, քանի որ եթե երկու տղամարդ պայմանավորվում են չխոսել ինչ-որ հարցի շուրջ, ապա այդ տեղեկատվությունը չի հրապարակվում»,- ասաց նա:
Հարցին` վերջին շրջանում Գորիսի նախկին քաղաքապետ Սամվել Հարությունյանը մի շարք բացահայտումներ է արել Սյունիքի նախկին մարզպետի հետ կապված, դրանք անուղղակի կարո՞ղ են օգնել այս գործին, Հ. Ալումյանն ասաց, որ ինքն արդեն այդ հայտարարությունների և հրապարակումների հետ կապված նամակով դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազին` խնդրելով տեղեկացնել, արդյոք այդ հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործ հարուցե՞լ են, թե ոչ:
«Ես գտնում եմ, որ այդ ենթադրյալ հանցագործությունների շարքը, եթե անգամ լույս չսփռեն այս գործի վրա, կարող են որպես Ս. Խաչատրյաններին բնութագրող հանգամանքներ նշանակություն ունենալ»,- ասաց փաստաբանը:

“When I say that the video was edited, I don’t mean that the non-edited video shows a balcony and Suren Khachatrian standing on it,” Artak Budaghian’s lawyer, Hayk Alulian, said at a meeting with journalists today.
Commenting on the reports that Suren Kahachatrian was standing on the balcony throughout the incident, Alumian noted that such reports have some grounds. In his words, A. Budaghian has already testified twice and each time he was in grave mental and physical condition.
He stressed that a vendetta is out of the question and that his client and his relatives pin their hopes on the law and believe that justice will triumph.
Asked to comment on the rumors that Suren Khachatrian plans to leave Armenia, Alumian said: “I don’t understand what he meant by saying that he will leave Armenia when his son’s problems are settled. Will it happen in 15 years or will his son be released some time later?”
The lawyer also announced that Artak Budaghian’s brother –Arayik Budaghian met with Chief of Armenian Police Vladimir Gasparian.
“There is information which is not to be made public because if the two men agreed not to speak on an issue, such information is confidential,” he noted.
Asked if the recent disclosures of ex-mayor of Goris Samvel Harutyunian may help, at least indirectly, Hayk Alumian said that in connection with the mentioned statements he had already asked Armenia’s prosecutor general to inform him if a criminal case was opened into those crimes.
‘I think that a number of alleged crimes may be useful as circumstances characterizing Suren Khachatrian, even if they will not throw light on this case,” the lawyer stated.