«Պահանջում են Արա Աբրահամյանի հրաժարականը». Խնդրագիր
Համացանցում հայտնվել է ազգությամբ հայ ՌԴ քաղաքացիների խնդրագիրը` Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանին` հրաժարական ներկայացնելու վերաբերյալ.
«Երբ 2000 թ. հունիսի 16-ին Մոսկվայում կայացավ Ռուսաստանի հայերի միության հիմնադիր ժողովը, հայերի մոտ հույս առաջացավ, որ վերջապես կմիավորվեն բոլոր հայերը, կամրապնդվի սփյուռքի և Հայաստանի միջև կապը: Սակայն անցավ 13 տարի, և կազմակերպության անունը ամրապնդվեց որպես «համերգային-բանկետային գրասենյակի», որը զբաղվում է միայն ՌԴ իշխող կուսակցության սպասարկումով: Պատահական չէ, որ միությունը հաճախ անվանում են «ՌԴ-ում Աբրահամյանի միություն»:
Մեզ՝ որպես ՌԴ քաղաքացիների, մտահոգում է այն երկրի ապագան, որտեղ մենք ապրում ենք, և դրա համար մենք կատարում ենք ծանրակշիռ ներդրումներ այս երկրի զարգացման և ծաղկման համար` ապրելով այստեղ, վճարելով հարկեր, ծառայելով բանակում և այլն:
Այժմ հասունացել է պահը, երբ պետք է Ռուսաստանում հայերի միության և անձամբ Ա. Աբրահամյանին ներկայացնել պահանջներ, որոնց ակնկալում ենք ստանալ հստակ և որոշակի պատասխաններ.
1. Ինչու՞ միության կողմից ադեկվատ պատասխանի չեն արժանանում ռուսական մամուլում պարբերաբար հայտնվող հակահայկական բնույթի հրապարակումները:
2. Ինչու՞ միության կենտրոնական ապարատի կողմից համարժեք գնահատականի չեն արժանանում հայերի իրավունքների խախտման դեպքերը:
3. Ինչու՞ Ռուսաց լեզվի տարածման նպաստող տարբեր միջոցառումներ իրականացնելիս՝ չեն մտածում նաև Հայոց լեզվի և մշակույթի խթանման մասին:
4. Ինչու միության կենտրոնական պարատի կողմից համարժեք գնահատականի չի արժանացել Սոչիում Զորավար Անդրանիկի արձանը քանդելու մասին որոշումը»...

Petition: We demand resignation of Ara Abrahamian
Russian citizens of Armenian descent posted a petition on the Internet, demanding the resignation of Chairman of Russian Armenians Ara Abrahamian.
The petition in particular reads:
“When the founding congress of the Union of Russian Armenians was held in Moscow on June 16, 2000, Armenians hoped that all the Armenians would finally unite and the link between the Diaspora and Armenia would strengthen. 13 years have passed and the name of the organization as a ‘concert and banquet office’ serving only Russia’s ruling party has strengthened. It is no accident that the union is often called “Union of Abrahamian in the Russian Federation”.
As Russian citizens, we are concerned about the future of the country we live in and with this aim we make contribution to the development and prosperity of this country by living here, paying taxes, serving in the army, and so on.
It is time to make demands to the Union of Russian Armenians and Ara Abrahamian personally and we expect clear answers from them:
1. Why doesn’t the Union give an adequate response to anti-Armenian reports that regularly appear in the Russian press?
2. Why don’t violations of Armenians’ rights receive an adequate assessment of the Union’s central staff?
3. Why, don’t they think about promotion of the Armenian language and culture, while taking measures on promotion of the Russian language?
4. Why didn’t the Union’s central staff react adequately to the decision to dismantle Monument to Commander Andranik in Sochi?”