Ադրբեջանում կաշառքով հաշմանդամության կարգ են տալիս անգամ հանգուցյալներին
Ադրբեջանում կաշառքի դիմաց հաշմանդամության կարգ կարող են ստանալ ոչ միայն միանգամայն առողջ մարդիկ, այլև նրանց ընտանիքի մահացած անդամները: «Modern.az»-ը հայտնում է, որ նմանատիպ դեպք գրանցվել է Իմիշլիի շրջանում, որտեղ բժշկա-սոցիալական հանձնաժողովը դեռևս 6 ամիս առաջ մահացած անձին հաշմանդամության կարգ է հատկացրել, ընդ որում՝ դա միակ դեպքը չէ:
Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ Ադրբեջանում այսօր հաշմանդամության թոշակ է ստանում շուրջ 343 հազար մարդ: Ընթացիկ տարվա հունվար ամսվա հետ համեմատած, հաշմանդամության թոշակ ստացողների թիվն աճել է 1,3%-ով: Միևնույն ժամանակ այս տարի ռեաբիլիտացվել է 3234 մարդ՝ զրկվելով հաշմանդամության կարգից: Անցյալ տարի մոտ հաշմանդամության կարգը կորցրել էր շուրջ 7 հազար մարդ:

В Азербайджане инвалидность за взятку дают даже покойникам
В Азербайджане за взятку можно получить статус инвалида, причем не только абсолютно здоровым людям, но и на имя скончавшегося члена семьи. Как сообщает сайт «Modern.az», подобный случай зафиксирован например в Имишлинском районе, где медико-социальная комиссия объявила инвалидом человека, скончавшегося 6 месяцев назад. И это далеко не единственный случай.
По официальным данным сегодня в Азербайджане пенсию по инвалидности получают почти 343 тысячи человек. По сравнению с январем текущего года количество инвалидов увеличилось на 1,3%. Также в текущем году 3234 человека были реабилитированы - лишены инвалидности. В прошлом году статус инвалида потеряли еще около 7 тысяч человек.