«Հայազն». Պահանջում ենք չեղյալ հայտարարել սակագնի բարձրացման որոշումը
«Հայազն» կուսակցությունը վաղը ժամը 16.00-ին Երևանի քաղաքապետարանի դիմաց կկազմակերպի բողոքի ակցիա՝ ընդդեմ տրանսպորտի գնի բարձրացման: Այս մասին տեղեկանում ենք կուսակցության տարածած մամուլի հաղորդագրությունից:
Հաղորդագրության մեջ մասնավորապես ասված է.
«Պաշտոնապես ներկայացված հիմնավորումը ակնհայտորեն ուռճացված է` մասնավորապես, հաշվարկված է ուղևորների` իրականից բազմապատիկ փոքր քանակության համար: Իրական քանակի դեպքում, վարձավճարը պետք է կազմեր առավելագույնը 70 դրամ:
Վստահ ենք, որ Երևանի բնակիչները դեմ չէին լինի ուղեվարձի որոշ թանկացմանը, եթե այն իրոք համապատասխաներ մատուցվող ծառայության որակին: Իսկ երբ սակագնի թանկացման միակ իմաստը առանձին արտոնյալ անձանց համար գերշահույթ ապահովելն է, ապա հանրային բողոքն անխուսափելի է: «Հայազն» կուսակցությունը վճռականորեն միանում է այդ բողոքին:
Պահանջում ենք.
1. Անմիջապես չեղյալ հայտարարել սակագնի բարձրացման որոշումը:
2. Վերացնել երթուղիների անհատ սեփականատերերի ավելորդ ինստիտուտը: Ամբողջությամբ հանրայնացնել մայրաքաղաքային ուղևորափոխադրումը` շահույթն ու պատասխանատվությունը թողնելով քաղաքապետարանին:
3. Ապահովել երթուղիներում, ըստ ժամերի, բավարար քանակի մեքենաների առկայությունը` այդ թվում ուշ և պիկ ժամերին: Բացառել սահմանվածից ավել թվով ուղևորների նստեցումը:
4. Կատարելագործել վճարման համակարգը: Խրախուսել ոչ կանխիկ` քարտային վճարումը` կիրառելով ավելի ճկուն սակագներ` ըստ հեռավորության, օգտվելու ժամի, արտոնություններ հաճախ օգտվողների, կարիքավոր խմբերի համար: Վարորդներին աստիճանաբար ազատել կանխիկ մանրադրամով գործառույթից:
5. Երաշխավորել վարորդների ծանրաբեռնվածության համապատասխանեցումը աշխատանքային օրենսդրությանը` միաժամանակ սահմանելով ավելի հաստատուն և արժանապատիվ վարձատրություն` աշխատավարձ: Բացառել նրանց եկամուտների կախվածությունը ուղևորների քանակից, ինչը հաճախ հանգեցնում է ուղևորների որսի, խախտումների և կոնֆլիկտների:
6. Ապահովել մեքենաների սրահների, նստատեղերի քանակի և դիրքի համապատասխանությունը սահմանված նորմերին: Վարորդներին ազատել մեքենաների նորոգման ծախսերի բեռից: Մեքենաների տեխնիկական վիճակի պատասխանատվությունը դնել գերազանցապես ընկերության վրա:
7. Հստակեցնել քաղաքավարի սպասարկման կանոնները և խստությամբ հետևել դրանց կիրառմանը:
8. Սակագնի հարցին անդրադառնալ վերոնշյալ բարեփոխումներից հետո` ներկայացնելով առարկայական, ճշգրիտ հիմնավորում»,- նշել են հայտարարության հեղինակները»:

Партия «Айазн» требует аннулировать решение о повышении цен на проезд
Завтра, 23 июля, в 16:00, партия «Айазн» проведет у здания мэрии Еревана акцию протеста в связи с повышением цен на проезд в транспорте. В ходе акции протеста участники передадут письмо с требованиями, после чего направятся шествием к зданию правительства.
В сообщении, распространенном пресс-службой партии, в частности, отмечается:
«В официально представленном обосновании повышения цен содержатся раздутые данные, в частности, представлено гораздо меньшее число пассажиров. Если учитывать реальное число пассажиров, цена на проезд в транспорте должна была составить, как максимум, 70 драмов.
Мы уверены, что жители столицы не выступали бы против некоторого повышения цен на проезд в транспорте, если бы эта цена действительно бы соответствовала качеству предоставляемой услуги. Если же единственный смысл повышения цен в обеспечении сверхприбыли отдельных привилегированных лиц, то общественный протест неизбежен. Партия «Айазн» присоединяется к этому протесту.
Мы требуем:
1. Признать недействительным решение о повышении цен на проезд в транспорте;
2. Ликвидировать институт частных владельцев маршрутных линий, обобществить столичную пассажироперевозку, оставив прибыль и ответственность за мэрией;
3. Обеспечить наличие достаточного количества автомобилей по маршрутам, в том числе и в поздние часы и в час-пик. Исключить перевозку большего числа пассажиров;
4. Усовершенствовать систему оплаты, поощрять оплату по картам, применяя более гибкие тарифы, из расчета расстояния пути или времени пользования, льготы для пассажиров, часто пользующихся услугами, и нуждающихся;
5. Гарантировать соответствие нагрузки водителей трудовому законодательству, установив вместе с тем более достойную оплату, зарплату. Исключить зависимость их прибыли от числа пассажиров;
6. Обеспечить соответствие салонов, числа пассажирских мест автомобилей установленным нормам. Освободить водителей от расходов на ремонт автомобилей, а ответственность за техническое состояние автомобилей возложить преимущественно на компанию;
7. Уточнить правила цивилизованного обслуживания и строго следить за их применением;
8. Обращаться к вопросу о тарифах после вышеупомянутых реформ, представляя предметное и точное обоснование».
Напомним, с 20 июля в Ереване цена на проезд в маршрутках и автобусах составляет 150 драмов, вместо прежних 100 драмов. На 50 драмов повысилась и цена на проезд в троллейбусах, составив 100 драмов. Подорожание проезда в общественном транспорте вызвало недовольство среди населения.