Սերգեյ Մովսիսյանը պարտության մատնեց Յան Մարկոսին
Գրոսմայստեր Սերգեյ Մովսիսյանը Բանսկա Շտյավնիցա քաղաքում անցկացված փառատոնի շրջանակներում կենդանի շախմատի մենամարտում պարտության մատնեց գրոսմայստեր Յան Մարկոսին (Սլովակիա) և հռչակվեց փառատոնի արքա:
Մովսիսյանը Բանսկա Շտյավնիցայում արքա է հռչակվում 5-րդ անգամ: Մինչ այժմ նա այդ պատվին արժանացել է 2005, 2006, 2007, 2008 թթ.` պարտության մատնելով համապատասխանաբար գրոսմայստերներ Շտոլին, Նավարային, Հրաչեկին, Մարկոսին: Այս մասին հայտնում է armchess.am-ը:
Ավելացնենք, որ Մովսիսյանը հաղթել է նաև Չեխիայի Պարդուբիցե քաղաքում անցկացված կայծակնային մրցաշարում` 9 հնարավորից վաստակելով 7,5 միավոր և նվաճելով առաջին մրցանակը: Նա առաջ է անցել մրցաշարին մասնակցող 95 շախմատիստներից, այդ թվում` 31 գրոսմայստերներից:

Armenian GM Sergei Movsesian beat GM Jan Markos (Slovakia) and became the king of the live chess duel held within the framework of the festival in Bansca Stiavnica, Slovakia.
This is the 5th time Movsesian has been crowned as a king in Banska Stiavnica. Before this he got that title in 2005, 2006, 2007 and 2008 winning accordingly against GMs Stohl, Navara, Hracek and Markos, Armchess.am reports.
It is noteworthy that Sergei Movsesian also scored 7.5 points out of 9 and took the first prize at the blitz tournament held in Pardubice, Czech Republic.