Սիրիայում ևս մեկ ադրբեջանցի ահաբեկիչ է սպանվել
«Սիրիայի կառավարական զորքերը սպանել են սիրիական ահաբեկիչների կողմից կռվող ադրբեջանցի Անվեր Զեյլնալովին՝ ծնունդով Տերտերի շրջանից», - հայտնում է ադրբեջանական «Faktxeber.com» կայքը:
Կայքը նշում է, որ այս տեղեկատվությունը հաստատել է շրջանային ոստիկանության պետ Շահին Հուսեյնովը: Սպանվածի բարեկամները տեղեկացրել են, որ Զեյլնալովը թաղվել է Սիրիայում:
Հիշեցնենք, որ վերջին շրջանում Սիրիայում ադրբեջանցի ահաբեկիչների մահվան մասին հրապարակումներն սկսել են ավելի հաճախ հանդիպել ԶԼՄ-ներում:
Ապրիլի սկզբին թուրքական կայքերը հաղորդեցին, որ Սիրիայում արդեն 30 ադրբեջանցի ահաբեկիչ է մահացել: Ըստ ադրբեջանցի կոնֆլիկտաբան Արիֆ Յունուսովի ՝ Աֆղանստանում և Պակիստանում կռվում է Ադրբեջանից մեկնած ավելի քան 300 իսլամիստ:
Նշենք, որ Ադրբեջանի և միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների միջև կապը սկսվել է 1900-ականներին: Այն ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ ցուցաբերվող ագրեսիայի անհաջողության պատճառով ադրբեջանական բանակը, կորուստներ կրելով, նահանջում էր:
Իրադրությունը փրկելու համար Հեյդար Ալիևի գլխավորած Ադրբեջանի իշխանությունը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ պատերազմի մեջ ներքաշեց միջազգային ահաբեկիչների և ծայրահեղական խմբավորումների անդամների Աֆղանստանից (Գուլբեդին Հեկմաթիարի խմբավորումը), Թուրքիայից («Գորշ Գայլեր» և այլն), Չեչնիայից (Բասաևի, Ռադուևի և այլ խմբավորումներ) ու մի քանի այլ շրջաններից:
Չնայած ադրբեջանական բանակում կային հազարավոր միջազգային վարձկաններ և ահաբեկիչներ, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ ծավալած ադրբեջանական ագրեսիան վերջնականապես անհաջողության մատնվեց և Բաքվի իշխանությունները ստիպված էին հաշտություն կնքել Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչների հետ: Այնուամենայնիվ, միջազգային ահաբեկիչներն արդեն հասցրել էին անհրաժեշտ կապեր հաստատել Ադրբեջանում, որոնք էլ հետագայում շարունակեցին օգտագործել:
Նրանց շարքերը համալրվում էին ադրբեջանցիներով, ովքեր մեկնում էին Աֆղանստան և Հյուսիսային Կովկաս՝ այնտեղ միջազգային կոալիցիայի և ռուսական կառույցների դեմ կռվելու:
Վերջին տարիներին Ադրբեջանի քաղաքացիներն ակտիվ ահաբեկչական և ծայրահեղական գործունեություն են ծավալում Ռուսաստանում, Աֆղանստանում և Սիրիայում: Իսկ հենց Ադրբեջանում քրեական պատասխանատվության են ենթարկվում Աֆղանստանում «անօրինական զինված միավորումներին» մասնակցող քաղաքացիները, ովքեր դատապարտվում են չնչին տարիների ազատազրկման:

В Сирии убит еще один азербайджанский боевик
В Сирии правительственными войсками убит азербайджанский боевик, уроженец Тертерского района Анвер Зейналов, воевавший на стороне сирийских террористов, пишет азербайджанский сайт «Faktxeber.com».
Сайт отмечает, что информацию также подтвердил начальник районного отделения полиции Шахин Гусейнов. Родственники погибшего сообщили, что он был похоронен в Сирии.
Напомним, что за последнее время СМИ сообщали о ряде фактов смерти азербайджанских террористов в Сирии. В начале апреля турецкие сайты сообщили, что в Сирии уже погибло около 30 террористов из Азербайджана. По данным азербайджанского конфликтолога Арифа Юнуса, в Сирии, Афганистане и Пакистане воюют более 300 исламистов – выходцев из Азербайджана.
Отметим, что связи между международными террористическими группировками и Азербайджаном берут начало в начале 1990-х. Тогда азербайджанская армия, потерпев неудачу в агрессии против Нагорно-Карабахской Республики (НКР), отступала, неся потери. Пытаясь спасти положение, азербайджанское руководство во главе с Гейдаром Алиевым привлекло к войне против армян Нагорного Карабаха международных террористов и членов радикальных группировок из Афганистана (группировки Гульбеддина Хекматиара), Турции («Серые волки» и др.), Чечни (группировки Басаева, Радуева и др.) и некоторых других регионов.
Несмотря на участие в войне в составе азербайджанской армии тысяч иностранных наемников и террористов, азербайджанская агрессия против Нагорно-Карабахской Республики потерпела неудачу и бакинские власти были вынуждены подписать перемирие с представителями НКР и Армении. Однако международные террористы обрели необходимые им связи в Азербайджане и пользовались ими в дальнейшем. Велась вербовка среди азербайджанцев, которые затем направлялись в Афганистан и на Северный Кавказ, где участвовали в боях против сил международной коалиции и российских структур.
В последние годы граждане Азербайджана активно участвуют в террористической и экстремистской деятельности в России, Афганистане и Сирии. В самом Азербайджане граждане этой республики, привлеченные к уголовной ответственности за участие в «незаконных вооруженных формированиях» в Афганистане, приговариваются к незначительным срокам лишения свободы.