Առաջարկություն. Հայաստանում հիմնել ծիրանի թանգարան
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանն այսօր ընդունել է ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության (ՊԳԿ) Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային ներկայացուցչի տեղակալ, Հայաստանում ՊԳԿ ներկայացուցիչ Անտոնիո Ալոնզիին: Այս մասին հայտնում են գյուղնախարարությունից:
Նախարարն ընգծել է ՊԳԿ-ի Հայաստանում իրականացվող գյուղատնտեսական 6 ծրագրերի արդյունավետությունը և հույս հայտնել, որ տեխնիկական պատճառներով հետաձգված սպանդանոցների արդիականացման ծրագիրը հաջորդ տարի կներառվի ծրագրում:
Սերգո Կարապետյանը շեշտել է կազմակերպության տեխնիկական աջակցմամբ իրականացված ծիրանի գենետիկ ռեսուրսների պահպանման ծրագիրը՝ առաջարկելով քննարկել նաև խաղողի գենետիկ ռեսուրսների օգտագործման և պահպանման նախագծի հնարավորությունը: Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար և հավաստիացնելով, որ պատրաստ է հնարավորինս նպաստել ՊԳԿ-ի կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերի իրականացմանը՝ պարոն Ալոնզին զրուցակցին հայտնել է, որ առիթ է ունեցել լինել իրենց օժանդակությամբ ստեղծված ծիրանի այգում և տնկել իր ծիրանենին:
Գյուղնախարար Սերգո Կարապետյանը Հայաստանում ՊԳԿ ներկայացուցիչ Անտոնիո Ալոնզիին ներկայացրել է ծիրանի թանգարան հիմնելու գաղափարը՝ նշելով, որ ծիրանի հայրենիք Հայաստանում նրա գոյությունը խորհրդանշական կլինի:

Armenia’s Agriculture Minister Sergo Karapetian received today the UN Food and Agriculture Organization (FAO) Representative in Armenia Antonio Alonzi, according to the ministry’s press service.
The minister spoke about the efficiency of six FAO agricultural programs being implemented in Armenia. He expressed hope that the project of upgrading the slaughterhouses delayed for technical reasons will be included in the program next year.
Sergo Karapetian discussed the FAO-sponsored program on preservation of apricot’s genetic resources. He proposed examining the opportunities of launching a project for using and preserving grapes’ genetic resources as well.
Mr. Alonzi thanked the minister for his reception and assured him that he is ready to assist as far as possible with FAO programs’ implementation in Armenia. In his words, he had the opportunity to visit the orchard created with their assistance and plant an apricot tree there.
Sergo Karapetian informed the FAO representative about the idea to found a museum of apricot, noting that the existence of such a museum will be symbolic in Armenia, the home of apricots.