Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցեց Եվրամիության արտգործնախարարների հանդիպմանը
Նախօրեին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Բրյուսելում մասնակցեց Եվրոպական Միության և Արևելյան գործընկերության արտգործնախարարների հանդիպմանը, որին ներկա էին ԵՄ Արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը, ԵՄ Ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Հանդիպման մասնակիցները քննարկեցին նոյեմբերին Վիլնյուսում կայանալիք Արևելյան գործընկերության երրորդ գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները, մտքեր փոխանակվեցին Արևելյան գործընկերության շրջանակներում ընթացող բանակցային գործընթացներում արձանագրած առաջընթացի շուրջ։
Ելույթ ունենալով նիստին՝ Հայաստանի արտգործնախարարն ասաց, որ Արևելյան գործընկերության Վարշավայի գագաթնաժողովից անցած երկու տարիների ընթացքում զգալի առաջընթաց է գրանցվել համագործակցության բոլոր հիմնական ոլորտներում՝ Ասոցացման համաձայնագրի, մարդկանց շարժունակության, Մուտքի արտոնագրերի դյուրացման և Ռեադմիսիայի համաձայնագրերի բանակցությունների։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կարևորեց Արևելյան գործընկերության շրջանակներում իրականացվող համագործակցությունը՝ իրականացվող բարեփոխումների խթանման համար։ Նա շեշտեց, որ միջազգային կառույցների վերջին զեկույցները արձանագրում են Հայաստանի առաջընթացն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ժողովրդավարությունը, խոսքի ազատությունը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, օրենքի գերակայությունը, արդյունավետ կառավարումը և այլն։
Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ Երևանում սեպտեմբերի 12-13-ը կայանալիք Արևելյան գործընկերության ԱԳ նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը զուգահեռ տեղի կունենա կրթության բնագավառին նվիրված բարձր մակարդակի հանդիպում։

В Ереване пройдет неформальная встреча глав МИД Восточного партнерства
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 22 июля в Брюсселе принял участие во встрече глав МИД стран ЕС и Восточного партнерства. Как сообщили в пресс-службе МИД Армении, на встрече присутствовали также представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон и еврокомиссар по вопросам расширения и европейской политики соседства Штефан Фюле.
В ходе встречи обсуждались подготовительные работы к саммиту Восточного партнерства, который состоится в ноябре в Вильнюсе .
Э.Налбандян отметил, что в течение двух лет после варшавского саммита Восточного партнерства был зафиксирован существенный прогресс в ряде сфер, в частности в переговорах вокруг соглашения об Ассоциации, соглашения об упрощении визового режима и реадмиссии.
Глава МИД Армении указал на важность сотрудничества в рамках Восточного партнерства для стимулирования реализуемых реформ. Он подчеркнул, что последние доклады международных структур констатируют прогресс Армении в таких сферах, как демократия, свобода слова, защита прав человека, верховенство закона, эффективное управление.
Э.Налбандян отметил также, что параллельно с неформальной встречей глав МИД стран Восточного партнерства, которая пройдет в Ереване 12-13 сентября, состоится также встреча на высшем уровне, посвященная сфере образования.