Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցեց Եվրամիության արտգործնախարարների հանդիպմանը
Նախօրեին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Բրյուսելում մասնակցեց Եվրոպական Միության և Արևելյան գործընկերության արտգործնախարարների հանդիպմանը, որին ներկա էին ԵՄ Արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը, ԵՄ Ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Հանդիպման մասնակիցները քննարկեցին նոյեմբերին Վիլնյուսում կայանալիք Արևելյան գործընկերության երրորդ գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները, մտքեր փոխանակվեցին Արևելյան գործընկերության շրջանակներում ընթացող բանակցային գործընթացներում արձանագրած առաջընթացի շուրջ։
Ելույթ ունենալով նիստին՝ Հայաստանի արտգործնախարարն ասաց, որ Արևելյան գործընկերության Վարշավայի գագաթնաժողովից անցած երկու տարիների ընթացքում զգալի առաջընթաց է գրանցվել համագործակցության բոլոր հիմնական ոլորտներում՝ Ասոցացման համաձայնագրի, մարդկանց շարժունակության, Մուտքի արտոնագրերի դյուրացման և Ռեադմիսիայի համաձայնագրերի բանակցությունների։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կարևորեց Արևելյան գործընկերության շրջանակներում իրականացվող համագործակցությունը՝ իրականացվող բարեփոխումների խթանման համար։ Նա շեշտեց, որ միջազգային կառույցների վերջին զեկույցները արձանագրում են Հայաստանի առաջընթացն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ժողովրդավարությունը, խոսքի ազատությունը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, օրենքի գերակայությունը, արդյունավետ կառավարումը և այլն։
Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ Երևանում սեպտեմբերի 12-13-ը կայանալիք Արևելյան գործընկերության ԱԳ նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը զուգահեռ տեղի կունենա կրթության բնագավառին նվիրված բարձր մակարդակի հանդիպում։

Yerevan to host meeting of Eastern Partnership foreign ministers
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian participated in the meeting of foreign ministers of European Union member states and Eastern Partnership states in Brussels on July 22. Among the meeting participants were High Representatives of the EU for Foreign Affairs and Security Policy Catherine Ashton and European Commissioner for Enlargement and European Neighborhood Policy Stefan Fule, according to Armenia’s Ministry of Foreign Affairs.
The participants discussed work done in preparation for the Eastern Partnership summit to be held in Vilnius in November.
In the words of Edward Nalbandian, since the Eastern Partnership summit held in Warsaw two years ago, significant progress has been made in a number of spheres, in particular, in negotiations on the Association Agreement and the Agreement on Visa Facilitation and Readmission.
He stressed the importance of cooperation within the framework of Eastern Partnership program for further promotion of reforms. Nalbandian stated that the recent reports of international structures indicate Armenia’s progress in such spheres as democracy, freedom of expression, human rights defense, the rule of law, and good governance.
The Armenian foreign minister said that in parallel with an informal meeting of foreign ministers of Eastern Partnership states to be held in Yerevan on September 12-13, a high-level meeting dedicated to education is also scheduled.