Արցախում զինվորի մահվան դեպքի առթիվ գործ է հարուցվել. Կա ձերբակալված
Հուլիսի 22-ին ԼՂՀ ՊԲ զորամասերից մեկում ժամկետային զինծառայող Նարեկ Ժորիկի Հովսեփյանի մահվան դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ Քրեական օրենսգրքի 373 հոդվածի 3-րդ մասով: Գործով ձերբակալվել է Նարեկ Հովսեփյանի համածառայակից Ա.Մ-ն: Այս մասին Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՊՆ Քննչական ծառայության ավագ սպա Մերի Սարգսյանը:
Նշենք, որ Քրեական օրենսգրքի այս հոդվածը վերաբերում է զենքի, ռազմամթերքի, ինչպես նաև ռադիոակտիվ նյութերի, պայթուցիկ կամ շրջապատի համար առավել վտանգ ներկայացնող այլ սարքերի, առարկաների կամ նյութերի հետ վարվելու կանոնները խախտելուն: Հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսում է արարք, որի դեպքում վերոնշյալ կանոնների խախտելը հանգեցրել է մարդու մահվան: Որպես պատիժ սահմանված է 4-8 տարվա ազատազրկումը:
Նախնական տեղեկությունների համաձայն Նարեկ Հովսեփյանի ծառայակից Ա.Մ.-ն զենքը մաքրելիս պատահաբար մահացու վիրավորում է պատճառել նրան:

По делу о смерти военнослужащего есть задержанный
По факту смерти 22 июля военнослужащего Армии обороны Нагорного Карабаха Нарека Жориковича Овсепяна возбуждено уголовное дело по ч.3 ст. 373 УК Армении. В рамках уголовного дела задержан сослуживец погибшего военнослужащего А.М. Об этом Aysor.am сообщила старший офицер по связям с общественностью следственной службы министерства обороны Армении Мери Саркисян.
Уголовная статья касается нарушения правил пользования оружием, что повлекло смерть человека, и карается сроком от 4 до 8 лет лишения свободы.
По предварительным данным, задержанный случайно нанес смертельное ранение Н.Овсепяну, когда чистил оружие.