Արցախում զինվորի մահվան դեպքի առթիվ գործ է հարուցվել. Կա ձերբակալված
Հուլիսի 22-ին ԼՂՀ ՊԲ զորամասերից մեկում ժամկետային զինծառայող Նարեկ Ժորիկի Հովսեփյանի մահվան դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ Քրեական օրենսգրքի 373 հոդվածի 3-րդ մասով: Գործով ձերբակալվել է Նարեկ Հովսեփյանի համածառայակից Ա.Մ-ն: Այս մասին Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՊՆ Քննչական ծառայության ավագ սպա Մերի Սարգսյանը:
Նշենք, որ Քրեական օրենսգրքի այս հոդվածը վերաբերում է զենքի, ռազմամթերքի, ինչպես նաև ռադիոակտիվ նյութերի, պայթուցիկ կամ շրջապատի համար առավել վտանգ ներկայացնող այլ սարքերի, առարկաների կամ նյութերի հետ վարվելու կանոնները խախտելուն: Հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսում է արարք, որի դեպքում վերոնշյալ կանոնների խախտելը հանգեցրել է մարդու մահվան: Որպես պատիժ սահմանված է 4-8 տարվա ազատազրկումը:
Նախնական տեղեկությունների համաձայն Նարեկ Հովսեփյանի ծառայակից Ա.Մ.-ն զենքը մաքրելիս պատահաբար մահացու վիրավորում է պատճառել նրան:

A criminal case was opened under the Criminal Code’s Article 373 part 3 in connection with the July 22 death of Narek Hovepian, a serviceman of the Defense Army of the Nagorno Karabakh Republic. A fellow soldier of the killed serviceman has been detained, Aysor.am was informed by Mary Sargsyan, a senior officer of the press service of Armenian Defense Ministry’s Investigation Service.
The abovementioned article of the Criminal Code is related to breach of rules for handling weapons which negligently caused a human death and is punished with an imprisonment of 4 to 8 years.
According to preliminary information, Narek Hovsepian was mortally wounded by the detained person accidently, when the latter was cleaning his gun.