ԼՂՀ վարչապետ. Արցախում տրանսպորտը կթանկանա 2014թ.-ի հունվարին
Ստեփանակերտի ներքաղաքային տրանսպորտի գինը կբարձրանա հունվարից: Այս մասին է գրում է karabakh-open.info-ն՝ հղում անելով ԼՂՀ վարչապետ Արա Հարությունյանի հայտարարությանը:
Վարչապետի խոսքով՝ ներքաղաքային և ներհանրապետական ուղևորափոխադրում իրականացնող ընկերությունները դեռևս վեց ամիս առաջ են հայտ ներկայացրել սակագների բարձրացման վերաբերյալ, սակայն կառավարությանը հաջողվել է հետաձգել հարցը՝ մինչև թոշակների և աշխատավարձերի բարձրացում, որը նախատեսվում է 2014թ.-ի հունվարի 1-ից։
Արա Հարությունյանի տեղեկացմամբ՝ Ստեփանակերտում ուղևորափոխադրում իրականացնող ընկերությունները, որոնք երկուսն են՝ մասնավոր և պետական, աշխատում են վնասով։ Պետական ընկերության վնասները փոխհատուցելու համար կառավարությունը լուրջ գումարներ է հատկացնում։
«Տրանսպորտի թանկացումն անխուսափելի է, բայց մենք որոշել են դեռ մինչև հունվարի 1-ը նրանց վնասները փոխհատուցել»,-նշել է Արա Հարությունյանը:
«Ընկերությունները պահանջում են ներքաղաքային տրանսպորտի ուղեվարձը 70 դրամից դարձնել 100 դրամ, իսկ կառավարության հաշվարկներով այն պետք է լինի 85-90 դրամ: Համենայնդեպս 100 դրամից ավելի չպիտի լինի»,- ասել է ԼՂՀ կառավարության ղեկավարը։

А.Арутюнян: В НКР цена на проезд в транспорте повысится с января 2014 года
Цена на проезд в городском транспорте в Степанакерте повысится с 1 января. Об этом сообщает karabakh-open.info со ссылкой на заявление премьер-министра НКР Ара Арутюняна.
По словам премьера, компании, осуществляющие внутригородские и внутриреспубликанские перевозки, еще несколько месяцев назад обратились в правительство и представили заявку о повышении цен за проезд. Однако правительству удалось отсрочить рост тарифов до повышения уровня зарплат и пенсий, то есть, до 1 января 2014 года.
Как сообщил премьер, два транспортных предприятия в Степанакерте, осуществляющих пассажирские перевозки – коммерческое и государственное, работают с убытком. Для компенсации потерь государственного предприятия правительству приходится выделять серьезные суммы. «Повышение цен на транспорт неизбежно, но мы решили пока компенсировать их потери до 1 января»,- отметил он.
«Компании предлагают повысить нынешнюю цену за проезд – 70 драм до 100 драм, а по расчетам правительства, она должна составить 85-90 драм. Во всяком случае, цена не должна превышать 100 драм», - заявил глава правительства НКР.