«Ակնկալում ենք նախաստորագրել Ասոցացման համաձայնագիրը նոյեմբերի 29-ին»
Եվրամիության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը և ԵՄ ընդլայնման, Եվրոպական հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն հայտարարություն են տարածել, որով ողջունում են Հայաստանի և Եվրամիության միջև ապագա Ասոցացման համաձայնագրի բանակցությունների բովանդակային ավարտը, որը ներառում է նաև Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու հիմնումը, որի վերաբերյալ բանակցողները համաձայնության հասան հուլիսի 24-ին՝ Երևանում։
«Սա շատ կարևոր զարգացում է, և մենք ակնկալում ենք նախաստորագրել Ասոցացման համաձայնագիրը նոյեմբերի 29-ին Վիլնյուսում կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովում, ապա ստորագրել համաձայնագիրը՝ տեխնիկական ընթացակարգերն ավարտելուց հետո: 2010 թվականից մեկնարկած այս բանակցությունների ավարտը կարևոր ձեռքբերում է ինչպես Եվրամիության, այնպես էլ Հայաստանի համար: Ասոցացման համաձայնագիրը ԵՄ-ին ու Հայաստանին թույլ կտա միասին առաջ տանել համապարփակ արդիականացման և բարեփոխումների ծրագիրը` հիմնված ընդհանուր արժեքների, քաղաքական ասոցացման և տնտեսական ինտեգրման վրա: Համաձայնագիրը անմիջական դրական ազդեցություն կունենա Հայաստանի առօրայի վրա և Հայաստանի ու նրա քաղաքացիներին կմերձեցնի Եվրամիության հետ: Մենք մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում երկու կողմերի բանակցողներին` այս գերազանց արդյունքին հասնելու համար», - ասված է Քեթրին Էշթոնի և Շտեֆան Ֆյուլեի հայտարարության մեջ:

EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Catherine Ashton and European Commissioner for Enlargement and European Neighborhood Police Štefan Füle released a statement, welcoming the completion of the Association Agreement between the European Union and Armenia.
“We are delighted to confirm the substantive completion of the negotiations on the future Association Agreement between the European Union and Armenia, including the establishment of a Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA), on which negotiators reached agreement in Yerevan yesterday,” they said in the statement.
“This is a very positive development, and we look forward to the initialing of this Association Agreement at the next Eastern Partnership Summit to be held in Vilnius on 29 November 2013, and to the subsequent signing of the Agreement as soon as the technical procedures are completed.
The completion of these negotiations, launched in 2010, represents a significant achievement for both the European Union and Armenia. The Association Agreement will allow the EU and Armenia to drive forward together a program of comprehensive modernization and reform based upon shared values, political association and economic integration.
The Agreement will have a direct positive impact on daily life and will bring Armenia and all its citizens closer to the European Union. We express our appreciation to the negotiators on both sides for reaching this excellent outcome,” reads the statement.