Հայաստանի խոշորագույն հարկատուն «ՀայՌուսգազարդն» է
Պետեկամուտների կոմիտեն հրապարակել է այս տարվա հունվար-հունիս ամիսների արդյունքներով առաջին 1000 խոշոր հարկատուների ցանկը:
Ըստ դրա՝ Հայաստանում ամենախոշոր հարկատուն «ՀայՌուսգազարդն» ընկերությունն է, որն այս տարվա առաջին 6 ամիսների ընթացքում, ընդհանուր առմամբ, վճարել է ավելի քան 19.4 մլրդ դրամի հարկ:
Հաջորդ խոշոր հարկատուն Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն է՝ ավելի քան 12.8 մլրդ դրամի ընդհանուր հարկային մուտքերով։
Երրորդ տեղում է «Ղ Տելեկոմը» (մոտ 11.2 մլրդ դրամ): Չորրորդում՝ «Արմենիա Տելեֆոն Կոմպանին» (7.5 մլրդ դրամ): Հինգերորդում՝ «Ալեքս Գրիգ» ընկերությունն է՝ 6.74 մլրդ դրամ հարկային մուտքերով:
Խոշոր հարկատուների առաջին տասնյակում են հայտնվել նաև «ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդը» (5.36 մլրդ դրամ), «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերը» (4.66 մլրդ դրամ), «Սամ-Սեր Գրուպը» (4,01 մլրդ), «ՍիՓիԷս Օիլ Քորփորեյշնը» (3.21 մլրդ դրամ) և «Ֆիլիպ Մորրիս Արմենիան» (3.01 մլրդ դրամ) ընկերությունները:

The State Revenue Committee of Armenia has released the list of 1,000 largest taxpayers in Armenia in January-June 2013.
ArmRosGazprom Company is the largest taxpayer. It paid a total of 19.4bn AMD in the first six months of this year.
Zangezur Copper and Molybdenum Enterprise is in second position (paid over 12.8bn AMD in taxes).
K-Telecom (11.2bn AMD) is in third place, followed by Armenia Telephone Company (7.5bn AMD) and Alex Grig Company (6.74bn AMD).
Among the top ten taxpayers of the country are also GeoProMining Gold (5.36bn AMD), Electric Networks of Armenia (4.66bn AMD), Sam-Ser Group (4.01bn AMD), CPS Oil Corporation (3.21bn AMD), and Philip Morris Armenia (3.01bn AMD).