Հայաստանի խոշորագույն հարկատուն «ՀայՌուսգազարդն» է
Պետեկամուտների կոմիտեն հրապարակել է այս տարվա հունվար-հունիս ամիսների արդյունքներով առաջին 1000 խոշոր հարկատուների ցանկը:
Ըստ դրա՝ Հայաստանում ամենախոշոր հարկատուն «ՀայՌուսգազարդն» ընկերությունն է, որն այս տարվա առաջին 6 ամիսների ընթացքում, ընդհանուր առմամբ, վճարել է ավելի քան 19.4 մլրդ դրամի հարկ:
Հաջորդ խոշոր հարկատուն Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն է՝ ավելի քան 12.8 մլրդ դրամի ընդհանուր հարկային մուտքերով։
Երրորդ տեղում է «Ղ Տելեկոմը» (մոտ 11.2 մլրդ դրամ): Չորրորդում՝ «Արմենիա Տելեֆոն Կոմպանին» (7.5 մլրդ դրամ): Հինգերորդում՝ «Ալեքս Գրիգ» ընկերությունն է՝ 6.74 մլրդ դրամ հարկային մուտքերով:
Խոշոր հարկատուների առաջին տասնյակում են հայտնվել նաև «ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդը» (5.36 մլրդ դրամ), «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերը» (4.66 մլրդ դրամ), «Սամ-Սեր Գրուպը» (4,01 մլրդ), «ՍիՓիԷս Օիլ Քորփորեյշնը» (3.21 մլրդ դրամ) և «Ֆիլիպ Մորրիս Արմենիան» (3.01 մլրդ դրամ) ընկերությունները:

Список крупных налогоплательщиков Армении возглавляет «АрмРосгазпром»
Комитет государственных доходов при правительстве Армении опубликовал список 1000 крупных налогоплательщиков Армении за первое полугодие 2013 финансового года и общую информацию относительно выплаченных ими налогов и пошлинах.
Согласно опубликованным данным, по результатам первого полугодия отчетного года список крупных налогоплательщиков Армении возглавляет ЗАО «АрмРосгазпром». В отчетный период компания выплатила в госбюджет 19.4 млрд. драмов.
Вторым крупным налогоплательщиком Армении является «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» (ЗММК) – свыше 12.8 млрд. драмов.
В тройку крупных налогоплательщиков вошел оператор сотовой сети «К-Телеком» (ВиваСелл-МТС), выплатив в госбюджет около 11.2 млрд. драмов.
На четвертом месте среди крупных налогоплательщиков республики оказался ЗАО «Армения Телефон Компани» (компания «Арментел»), которая выплатила около 7.5 млрд. драмов.
Первую пятерку замыкает ООО «Алекс Григ» (6.74 млрд. драмов).
В первую десятку крупных налогоплательщиков вошла компания «ГеоПроМайнинг Голд» (5.36 млрд. драмов), ЗАО «Электрические сети Армении» (4.66 млрд. драмов), ООО «Сам-Сер Групп» (4,01 млрд. драмов), компания «CPS Oil Corporation» (3.21 млрд. драмов), а также «Philip Morris Armenia» (3.01 млрд. драмов).