ՄԻՊ. Հրաչյա Հարությունյանի մեղքը դեռ ճանաչված չէ
Ինչպես ավելի վաղ  հայտնել էինք, Հրաչյա Հարությունյանը նամակ է գրել` խնդրելով, որպեսզի նրա շահերը պաշտպանեն այլ փաստաբաններ:
Ու ինչպես արդեն հայտնի է, Հ. Հարությունյանի նախկին փաստաբան Ալեքսանդր Մալցևը հայտարարել է, որ Հարությունյանն իր այս որոշումը, հավանաբար, կայացրել է ՄԻՊ  Կարեն Անդրեասյանի հետ հանդիպելուց հետո:
Galatv.am-ը զրուցել է ՀՀ ՄԻՊ Կարեն Անդրեասյանի հետ:
-Պարոն Անդրեասյան, ճի՞շտ է տեղեկությունը, որ Դուք շահագրգռված եք եղել, որպեսզի Հրաչյա Հարությունյանը հրաժարվի նախկին փաստաբաններից, եթե այո, ապա ինչո՞ւ:
-Ուղղակի ավելի որակյալ և ճիշտ կառուցված փաստաբանական պաշտպանության խնդիր կար և իմ այցի հիմնական նպատակներից և արդյուքներից մեկը փաստաբանական թիմը ավելի հզորացնելն էր և նոր փաստաբանների ներգրավմամբ վստահ եմ, որ կունենանք ավելի արդյունավետ պաշտպանություն:
-Հավաստի՞ են արդյոք տեղեկություններն այն մասին, որ նախկին փաստաբաններից Ալեքսանդր Մալցևի կողմից Հարությունյանի շահերի պաշտպանության նախապայմաններից մեկն է եղել Ռուսաստանի հայերի միության կողմից զոհվածների ընտանիքներին 1 միլիոն ռուբլի և տուժածների ընտանիքներին 500 հազար ռուբլի վճարելը:
-Միգուցե ինքը այդպիսի մտքեր է ունեցել, բայց երբ նա օգնել ու սատարել է Հրաչյային և համաձայնություն է տվել Հրաչյային պաշտպանելու, նա որևէ նախապայման, իմ տեղեկություններով, դրած չի եղել և ընդհանրապես փաստաբանները պայմաններ չեն դնում իրենց պաշտպանյալների առաջ, որպեսզի որևէ մեկին պաշտպանեն և կարծում եմ, որ հենց այդպիսի խոսակցությունների բացառման համար է, որ Ռուբեն Մարգարյանը և իր թիմը կներկայացնեն Հրաչյային,և ես շատ ավելի ապահով եմ զգում այդ թիմի պաշտպանության պարագայում:
-Պարոն Անդրեասյան, ամեն դեպքում հնարովո՞ր է, որ դատավարությունից հետո, եթե Հրաչյա Հարությունյանը մեղավոր ճանաչվի, արվի այնպես, որ նա պատժի մնացած մասը կրի Հայաստանում:
-Նախ ուզում եմ, որ ի սկզբանե չարագուշակ կանխատեսում չանենք, որ անպայման Հրաչյան պետք ճանաչվի մեղավոր այս ամեն ինչում: Նախ նրա մեղքը ճանաչված չէ և հարգելով անմեղության կանխավարկածը՝ եկեք չշտապենք և նրան արդեն չդատապարտենք պատժի կրման: Իսկ ինչ վերաբերվում է նրան, որ եթե իսկապես վերջում որոշվի, որ նա մեղավոր է և պետք է կրի ազատազրկմամբ պատիժ, ապա արդեն այդ ժամանակ կարող են մեր համապատասխան մարմինները՝ հատկապես արդարադատության նախարարությունը միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի եթե նա դատապարտվի, ապա պատժի մնացած մասը նա կրի Հայաստանում:
-Այսօր արդեն որոշակի հրապարակումներ կան այն մասին, որոնք գրեթե ապացուցում են, որ այս գործում Հրաչյա Հարությունյանը արել է ամեն ինչ, և նա մեղավոր չէ խոշոր հաշվով: Խոսքը բեռնատարի տեխնիկական վիճակի մասին է և այլն...
-Դրանք բոլորը ենթադրություններ և ինչ-որ մասով սպեկուլյացիաներ են, որովհետև ոչ ոք հիմա ճշգրիտ տեղեկություն չգիտի...Մինչև չլինեն փորձաքննության արդյունքները, ես կարծում եմ՝ կոռեկտ չէ նույնիսկ ենթադրությունների մակարդակով այդ քննադատությունները: Սպասենք փորձաքննության արդյուքների ավարտին, դրանք առայժմ ընթացքի մեջ են և դրանից հետո արդեն կարելի է որոշակի ստույգ խոսել նման երևույթների մասին:
-Որքանո՞վ է ապահով Հրաչյա Հարությունյանի գտնվելու վայրը: Կան տեղեկություններ, որ նա գտնվում է հայազգի հեղինակությունների հովանավորության տակ:
-Հայ ազգությունը անընդհատ շեշտելը ինձ համար մտահոգիչ է: Ես կարող եմ ասել, որ այն պահի դրությամբ նա ամեն ինչով ապահովված է և գոնե այսօր, քանի դեռ չենք ստացել հակառակը պնդող տվյալներ, կարծում եմ՝ շարունակում է լինել ապահով վայրում: Քանի որ մեր դեսպանության աշխատակիցները շարունակում են հետևել Հրաչյայի և առողջական, և ֆիզիկական, և նյութական վիճակին և քանի որ չենք ստացել ահազանգ և անհանգստություն, շարունակում ենք կարծել, որ նա նույն վիճակում է, ինչ ես տեսել եմ, այսինքն՝ բավականին բարվոք է նրա վիճակը:
Այսինքն՝ այստեղ կապ չունի՝ նա հայերի հետ է, վրացիների, թե՞ ռուսների, կարծում եմ, որ մի բան չի կարող նրան անհանգստացել կամ վտանգել:

Омбудсмен Армении: Вина Грачья Арутюняна еще не доказана
Как известно, Грачья Арутюнян написал официальное письмо, в котором просил, чтобы его защиту осуществляли другие адвокаты, в том числе, Рубен Маркарян и Владимир Анискин. Как пояснил его, уже бывший адвокат Александр Мельцев, это решение, судя по всему, было принято после встречи с омбудсменом Армении, Кареном Андреасяном.
Журналист «ГАЛА» в этой связи побеседовал сегодня с омбудсменом Армении, Кареном Андреасяном.
- Господин Андреасян, верна ли информация о том, что вы были заинтересованы, чтобы Грачья Арутюнян отказался от услуг бывшего адвоката, если да, то почему?
- Была проблема более качественной и правильной адвокатской защиты, целью моего визита было улучшение адвокатской команды, и я уверен, что с вовлечением новых адвокатов у нас будет более эффективная защита.
- Верны ли слухи о том, что одним из предусловий защиты Арутюняна адвокатом Александром Мельцевым, была выплата семьям погибших по 1 миллиону рублей, а семьям пострадавших по 500 тысяч рублей «оюзом армян России»
- Может у него были такие мысли, но когда он помог и поддержал Грачью и дал свое согласие защитить его, он не ставил никаких условий, насколько я знаю, и вообще адвокаты не ставят условий перед своими подзащитными. Я думаю, что именно ради исключения подобных разговоров, Рубен Маркарян и его команда будут представлять интересы Грачьи, и я считаю, что теперь защита стала намного надежнее.
- Господин Андреасян, в любом случае, если после суда, Грачья будет признан виновным, можно ли добиться, чтобы он нес свое наказание в Армении?
- Во-первых, мне бы не хотелось до суда говорить о том, что Грачья обязательно должен быть признан виновным. Его вина еще не доказана, и уважая презумпцию невиновности, давайте не будем торопиться осуждать его. Что касается дальнейшего, то в случае, если он будет признан виновным, наши соответствующие органы, в частности, министерство юстиции, могут предпринять меры, чтобы он отбывал наказание в Армении.
- Сейчас в прессе появились публикации о том, что Грачья Арутюнян сделал все, чтобы предотвратить столкновение с автобусом, и что он, по большому счету, не виноват. Речь идет о техническом состоянии грузовика, и т.д. …
- Все это только предположения, и отчасти спекуляции, поскольку сейчас ни у кого нет достоверной информации… Полагаю, пока нет результатов экспертизы, некорректно обсуждать это, даже на уровне предположений. Будем ждать окончания экспертиз, они все еще в процессе; и только после этого можно будет говорить более конкретно.
- Насколько безопасно место заключения Грачья Арутюнян? Есть слухи, что он находится под покровительством армянских авторитетов.
- Меня тревожит постоянное упоминание о национальности. Могу сказать, что на данный момент он обеспечен всем необходимым, по крайней мере, на сегодняшний день, и пока у нас нет информации об обратном, можно считать, что он находится в безопасности. Поскольку сотрудники нашего посольства продолжают следить за Грачьей – его здоровьем, физическим и материальным состоянием – и поскольку мы не получали тревожных сигналов, полагаю, что он находится в том же состоянии, в каком я его видел, то есть, в довольно-таки хорошем состоянии, и совершенно неважно, с кем он там – с армянами, русскими или грузинами, думаю, что ему ничего не угрожает.