«Բարև Երևան» խմբակցությունն այս անգամ նամակ է հղել Հրայր Թովմասյանին
Երեկ Երևանի ավագանու «Բարև Երևան» խմբակցության անունից Անահիտ Բախշյանը, ինչպես հայտնում են խմբակցության լրատվական ծառայությունից, նամակ է ուղարկել ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանին:
«Երևան քաղաքի ավագանու «Բարև Երևան» խմբակցության անդամների անունից խնդրում եմ պարզաբանել Երևանի քաղաքապետի 18.06.2013թ. N 3104-Ա որոշմամբ իր խորհրդականներին ոլորտային պատասխանատուներ նշանակելու իրավաչափության հարցը:
Խնդրում եմ նաև պարզաբանել, թե որքանով է իրավաչափ հայեցողական պաշտոն զբաղեցնող անձանց հանձնարարել ոլորտների պատասխանատվությունն այն դեպքում, երբ վերջիններս այդ գործառույթով ստանում են համապատասխան ոլորտում համայնքային ծառայություն իրականացնող մասնագետներին՝ պաշտոնատար անձանց հրամաններ և (կամ) հրահանգներ արձակելու իրավունք, վերահսկում են նշված պաշտոնատար անձանց աշխատանքները, այն էլ այն դեպքում, երբ քաղաքապետը ունի չորս տեղակալներ:
Մասնավորապես` քաղաքապետի խորհրդական Ալիկ Գևորգյանը, համաձայն վերոնշյալ որոշման, համակարգում և վերահսկում է քաղաքապետարանի աշխատակազմի տրանսպորտի վարչության աշխատանքները և պատասխանատու է դրա համար: Այսինքն՝ Տրանսպորտի վարչության պետ Հենրիկ Նավասարդյանը ենթարկվում է քաղաքապետի խորհրդականին, որը հայեցողական պաշտոն է, իսկ Տրանսպորտի վարչության պետի պաշտոնը՝ համայնքային ծառայողի»,- ասված է խմբակցության հաղորդագրության մեջ:

On behalf of ‘Hello Yerevan’ faction of the Yerevan Council of Elders, Anahit Bakhshian has sent a letter to Armenian Justice Minister Hrayr Tovmasian, the press service of the faction said.
Ms. Bakhshian asks the minister to clarify the lawfulness of Yerevan mayor’s decision No. 3104-A of 18 June 2013, by which the mayor’s advisors were appointed as persons responsible for various spheres.
“I would ask you to clarify the legality of the decision to make persons, who hold conceptual positions, responsible for spheres, when in that case these persons receive the right to give orders and/or instructions to officials who are experts working in those spheres and to control the work of such persons, although the mayor has four deputies.
In particular, in accordance with the abovementioned decision, the mayor’s advisor Alik Gevorgian coordinates and controls work of the Transport Department of the Municipality. In other words, the head of the Transport Department Henrik Navasardian is subordinate to the mayor’s advisor who holds a conceptual position, whereas the transport department head is a community official,” the faction’s statement reads.