Արծրուն Հովհաննիսյան.«Վանաձորի գրասենյակի տվյալները օդից են վերցված»
«Չեմ զարմանում, որ Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը այսպիսի աննոռմալ թվեր է ներկայացնել, դա թվերի հետ խաղ է`առանց որևէ հիմնավորումների»,-Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի` ՀՀ ԶՈԻ 2013թ.-ի հունիս-հուլիս ժամանակահատվածում արձանագրված մահացության 20 դեպքի վերաբերյալ հայտարարությանը, ասաց ՀՀ ՊՆ մամլո խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Նա նշեց, որ այդ կազմակերպությունը սովորել է մանիպուլյացիա անել թվերի, զինվորների կյանքերի հետ:
«Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի տարածած տեղեկությունները օդից վերցված թվեր են և իրականության չեն համապատասխանում»,-ասաց բանախոսը:
Ա. Հովհաննիսյանը ասաց, որ այս տարվա հունիս-հուլիս ամիսներին ունեցել ենք Վանաձորի գրասենյակի ներկայացված թվերից 4-5 անգամ քիչ զոհեր:
«Ընդհանուր այս տարվա կորուստներ չեն անցնում երկու տասնյակը, ոչ թե 2 ամսվա տվյալները, այլ յոթ ամսվա տվյալները, ներառյալ այսօր`օգոստոստի 2-ը»,-նշեց Ա.Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով Վանաձորի գրասենյակի տարածած հայտարարության այն հատվածին, թե «մահացության դեպքերով քննությունները չեն իրականացվում օբյեկտիվ, բազմակողմանի, ուղեկցվում են վկաների նկատմամբ ճնշումներով, բռնությոններով և ապօրինի այլ գործողություններով» Հովհաննիսյանը նշեց, որ այսպիսի օդի մեջ արված հայտարարություններ, առանց փաստերի և հիմնավորումների անել չի կարելի:
«Կա դատարան, կա իրավական համակարգ, կան քննչական մարմիններ և եթե նրանք ունեն փաստեր թող ներկայացնեն դատարան»,-ասաց բանախոսը:
Ա. Հովհաննիսյանը կոչ արեց Վանաձորի գրասենյակին խոսել փաստերով և ներկայացնել հստակ ապացույցներ:
«Եթե նրանք ինչ-որ փաստ ներկայացրել են պաշտպանության նախարարություն, դա անուշադրության չի մատնվել և մանրակրկիտ ուսումնասիրվել է»,-հավելեց բանախոսը:

“I am not surprised that Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor Office presented such abnormal figures. It is data manipulation without any reason,” Armenian Defense Ministry spokesman Artsrun Hovhannisian told the correspondent of Aysor.am when commenting on the HCA Vanadzor Office’s statement to the effect that 20 deaths were recorded in the Armenian army in June and July 2013.
In his words, that organization is used to manipulating figures and solders’ lives. “The information released by the HCA Vanadzor Office is taken out of thin air, this data does not correspond to reality,” A. Hovhannisian said.
According to him, the data presented by the HCA Vanadzor Office is 4-5 times the real number of deaths in the army in June-July of this year.
“The total number of losses this year does not exceed two dozen, and this is the data of not two months, but seven, including August 2nd, “he noted.
As regards the statement’s part which says that “Investigations into deaths are not conducted in an objective and comprehensive way and are accompanied by pressure on witnesses, violence and illegal actions,” A. Hovhannisian stressed the inadmissibility of making such statements without facts and proof.
“There are courts, investigatory agencies, and the legal system, and if they have any facts, they should submit those facts to a court,” the ministry spokesman said.
“Whenever HCA Vanadzor Office submitted facts to the Defense Ministry, we examined them in detail,” Artsrun Hovhannisian said.