Վրացագետ. Ջավախահայությունը հիասթափված է Վրաստանի նոր իշխանություններից
Այսօր Վրաստանում փորձում են ժողովրդավարական պետություն ստեղծել, սակայն այնտեղի մեր հայ համայնքը դեռ միասնական չէ, քանի որ կան «Վրացական երազանքի» կողմնակիցներ, իսկ այս պարագայում նոր իշխանությունները փորձում են հայկական խնդիրներին անդրադառնալ, սակայն իշխող ուժերը թույլ չեն տալիս: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք  հայտնեց Վրաստանի հարցերով փորձագետ Ջոնի Մելիքյանը:
Նա կարծում է, որ այսօր ջավախահայության շրջանում արդեն հիասթափություն կա Վրաստանի նոր իշխանություններից, քանի որ  սպասումները շատ էին, սակայն ոչինչ չի արվում:
Հայ համայնքը  այնքան էլ քաղաքականացված չէ Թբիլիսիում, Աջարիայում, ինչը, վրացագետի խոսքերով, լավ չէ հայերի համար: Հոկտեմբերի 27-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններին, ինչպես ասաց վրացագետը, առաջադրվել է 20-ից ավելի թեկնածու, նաև` ադրբեջանցի թեկնածու, սակայն ոչ մի հայ չի առաջադրվել, քանի որ  հայերն ավելի շատ կենտրոնացած են տնտեսական խնդիրների վրա։

Efforts are made to establish a democratic state in Georgia, while the Armenian community there is not united yet. The new authorities are trying to address problems of Armenians, but the ruling groups prevent them from doing it. Expert on Georgia Johnny Melikian expressed that opinion at the meeting with reporters today.
In his words, Javakheti Armenians are already frustrated with the new Georgian authorities as they set great hopes on the new authorities, but noting has been done.
According to Melikian, the Armenian community in Tbilisi and Adzharia is not politicized, which he said is not advantageous to Armenians. The Georgian expert said that more than 20 candidates, including an Azerbaijani, will run in the upcoming president elections in Georgia on October 27. No Armenian candidate has been fielded as Armenians are more focused on their economic problems.