Ադրբեջանցի լրագրող Խադիջա Իսմայիլովային կրկին փորձել են հեղինակազրկել
Ադրբեջանցի ընդդիմադիր լրագրող Խադիջա Իսմայիլովային կրկին սպառնացել են: Այս անգամ սպառնալիքները համադրված են եղել տեսանյութով, լուսանկարներով և մեկ այլ ընդդիմադիր լրագրող Էմին Միլլիի մասնակցությամբ հարցազրույցով: Տեսանյութը համացանցում հայտնվել է հուլիսի 26-ին, այդ մասին հայտնում է Ազատություն Ռադիոկայանի ադրբեջանական ծառայությունը:
Ազատություն Ռադիոկայանի գործող նախագահ և գործադիր տնօրեն Քեվին Քլոզեն արտահայել է վերջին իրադարձությունների կապակցությամբ իր զայրույթը. «Մենք ակնկալում ենք, որ ադրբեջանական կառավարությունը մանրակրկիտ և լիարժեք հետաքննություն կանցկացնի Խադիջային ուղղված հարձակումների վերաբերյալ և կդատապարտի լրագրողներին վտանգի ենթարկող այդ գործողությունները: Մենք խնդրում ենք, որպեսզի նրանք իրական աջակցություն և պաշտպանություն ապահովեն լրագրողներին, ովքեր աշխատում են հանուն հանրային շահի»:
Լրագրողների ազատության և անվտանգության ինստիտուտը ևս դատապարտել է Իսմայիլովայի դեմ ուղղված հարձակումները՝ նշելով, որ դա ևս մեկ անգամ ապացուցում է սեփական քաղաքացիներին պաշտպանելու Ադրբեջանի անկարողությունը:
«Սա վկայում է Ադրբեջանում լրագրողների դեմ առկա թշնամական վերաբերմունքի և այդ երկրում մամուլի ազատության ծայրահեղ վիճակի մասին», - նշել է ինստիտուտի գործադիր տնօրեն և նախագահ Էմին Հուսեյնովը:
Իսմայիլովային շանտաժի էին ենթարկել դեռ 2012թ մարտին, երբ իր տանը գաղտնի տեսագրող սարքեր էին հայտնաբերվել, իսկ անձնական բնույթի տեսանյութերը հայտնվել էին hամացանցում: Երկրորդ հարձակումը տեղի էր ունեցել նույն թվականի ապրիլին: Ադրբեջանի կառավարությունը դեռ այն ժամանակ հրապարակայնորեն խոստացել էր հետաքննել գործը, սակայն Իսմայիլովայի խոսքերով՝ իր ընկերներից և ընտանիքի անդամներից բացի այլևս ոչ ոք չի հարցաքննվել: Իր դեմ ուղղված այդ քարոզարշավը լրագրողն անվանել է «բարոյական ահաբեկչություն» և ավելացրել, որ նախորդ շաբաթ նա իր ֆիզիկական անվտանգությունը վտանգող նոր սպառնալիքներ է ստացել: Հիշեցնենք, որ վերջին շրջանում Իսմայիլովայի լրագրողական հետաքննությունը Ալիևների կլանի կասկածելի ֆինանսական գործարքների մասին էր:
Հարձակումներ են գրանցվել նաև Ադրբեջանում գործող Ազատություն ռադիոկայանի դեմ: Ընթացիկ տարվա ապրիլի 28-ից սկսած ռադիոկայանն ուներ ազդանշանի խնդիր, որը ստացվում էր Թուրքիայից և Ադրբեջանից: Միջազգային Հեռարձակման Բյուրոն այդ խնդիրները որակել էր որպես միտումնավոր հարձակում: Գործը հետաքննելու պահանջ էր ներկայացրել նաև ԱՄՆ պետդեպարտամենտը, սակայն Ադրբեջանի կառավարությունն այդ ուղղությամբ որևէ նշանակալի քայլ դեռ չի կատարել:

«Радио Свобода»: Угрозы в адрес Хадиджи Исмаиловой продолжаются
«Радио Свобода» призывает правительство Азербайджана расследовать кампанию шантажа и запугивания против журналистки Хадиджи Исмаиловой, после того, как 26 июля была опубликована новая видеозапись, содержащая незаконно полученные кадры интимного характера с участием Хадиджи, пишет официальный сайт «Радио Свобода».
Для того, чтобы опозорить Исмаилову, помимо размещения видео, веб-сайт также распространил фальшивое интервью независимого писателя и активиста Эмина Милли.
Журналист азербайджанской службы «Радио Свобода» Хадиджа Исмайлова подверглась травле в марте 2012-ого года, когда появилась видеозапись, снятая скрытой камерой, опубликованная на проправительственных сайтах и распространенная в официальных СМИ. В апреле она также стала субъектом непристойного видео, размещенного в Интернете. Тогда азербайджанское правительство дало обещание расследовать инцидент, однако до сегодняшнего дня не выполнило его. Исмаилова заявила, что полиция никого не допросила, кроме ее друзей и членов ее семьи.
Исмаилова расценивает эту клеветническую кампанию против нее «моральным террором», сообщая, что на прошлой неделе она получила новые реальные угрозы.
Исполнительный директор “Радио Свободная Европа/Радио Свобода” Кевин Клозе похвалил Исмаилову за ее решительные репортажи и смелость, и выразил возмущение по поводу последней провокации. «Мы надеемся, что правительство Азербайджана тщательно расследует атаки на Исмаилову и осудит действия, которые подвергают журналистов риску. Мы призываем их выполнять свои обязанности и оказывать существенную защиту и поддержку журналистам, работа которых жизненно важна для интересов общества», – заявил Клозе.
«Ужасные и мерзкие атаки» против Исмаиловой осудил Институт свободы и безопасности репортеров (ИСБР). «Это мерзкое нападение подчеркивает неспособность азербайджанского правительства защищать своих граждан. Инцидент также показывает недружелюбную атмосферу среди журналистов и критическое состояние свободы прессы в стране», – заявил генеральный директор и председатель ИСБР Эмин Гусейнов.
Кроме нападений на своих журналистов, с 28 апреля азербайджанская служба “Радио Свобода” заметила преднамеренные помехи в вещании из Турции в Азербайджан. Запросы работников Государственного департамента США азербайджанскому правительству расследовать причины помех не были выполнены.