Վերամշակող կազմակերպությունները կանխիկ կերպով վճարել են գյուղացիներին
«Վերամշակող կազմակերպությունների կողմից մթերված բերքի ծավալի գումարը կազմում է մոտ մեկ միլիարդ դրամ, որի 90 տոկոսը կանխիկ կերպով վճարվել է գյուղացիներին, իսկ 10 տոկոսը մոտակա երկու ամիսների ընթացքում կվճարվի:
Այս մասին «Ժողովուրդ»-ը տեղեկացել է գյուղատնտեսության փոխնախարար Ռոբերտ Մակարյանից: «Պայմանագրեր են կնքվել, և մեկ-երկու ամիսների ընթացքում այդ տոկոսը կվճարվի: Իսկ «Սպայկա» ընկերությունն իր մթերած բերքի գումարները մարել է, ընդամենը մի քանի դեպքեր կան որն էլ ընկերությունը նույնպես այս մեկ-երկու ամիսների ընթացքում կմարի»,- ավելացրել է փոխնախարարը:
Տեղեկացնենք, որ այս տարի մթերվել է շուրջ 12 հազար տոննա ծիրան, արտահանվել է 21 հազար տոննա, իսկ նախորդ տարի նույն ժամանակահատվածում մթերվել է 7750 տոննա ծիրան, արտահանվել՝ 11. 500 տոննա»:

“Processing companies purchased harvested produce of a billion drams. 90% of the sum was paid to farmers in cash, while 10% will be paid in the next two months,” Deputy Minister of Agriculture Robert Makarian told ‘Zhoghovurd’ daily. “Agreements were signed, and the remaining sum will be paid in one or two months,” he noted.
12 thousand tons of apricots was purchased this year as compared with 7,750 tons in the same period of last year. Apricot exports amounted to 21 thousand tons and 11,500 tons respectively.