Բարաք Օբաման չի հանդիպի Վլադիմիր Պուտինին Սնոուդենի պատճառով
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման չեղյալ է հայտարարել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ կայանալիք հանդիպումը, քանի որ Ռուսաստանը որոշել է ժամանակավոր ապաստան տրամադրել Էդվարդ Սնոուդենին: Այս մասին ԱՄՆ նախագահի ազագային անվտանգության հարցերով խորհրդականի տեղակալ Բեն Ռոդսը ասել է Fox News-ի եթերում: Այս մասին հաղորդում է ria.ru-ն:
«Մենք շարունակում ենք աշխատել Ռուսաստանի հետ այն ուղղություններով, որոնցում համակարծիք ենք: Սակայն այս դեպքում անվտանգության ծառայությունն ու նախագահը` մենք բոլորս միաձայն էինք` իմաստ չունի մասնակցել Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք G-20-ի գագաթաժողովին»,- ասել է Ռոդսը:
Ռոդսն ավելացրել է, Սնոուդենի հետ կապված պատմությունն ավելի է խորացրել երկու երկրների հարաբերություններում եղած խնդիրները և այս համատեքստում նախագահ Օբաման համոզված է, որ G20-ի շրջանակներում կայանալիք իր և Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումն այլևս իմաստ չունի.
«Քանի որ այս իրավիճակում դժվար թե հնարավոր լինի ինչ-որ հարցում առաջընթաց գրանցել»,- ավելացրել է Ռոդսը:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 1-ին ՌԴ իշխանությունները որոշեցին ժամանակավոր ապաստան տրամադրել ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչության նախկին գործակալ Էդուարդ Սնոուդենին, ով արդեն մեկ ամիս է Մոսկվայի «Շերեմետևո» օդանավակայանում էր:

Барак Обама отменил встречу с Владимиром Путиным в Москве
Президент США Барак Обама отменил встречу с президентом РФ Владимиром Путиным в Москве на фоне напряженности, связанной с предоставлением РФ временного убежища экс-сотруднику американских спецслужб Эдварду Сноудену, передает РИА Новости.
Как сообщили в Белом доме, одной из причин отмены встречи стало отсутствие прогресса в диалоге по выдаче Эдварда Сноудена. Там также добавили, что сотрудничество с РФ остается приоритетным для США и будет 9 августа обсуждаться на встрече в формате 2+2.
«Мы продолжим работать с Россией по ряду вопросов, по которым мы имеем общую точку зрения. Но и президент США, и группа советников по национальной безопасности единогласно считают, что встреча на высшем уровне не имеет смысла в сложившейся ситуации», - заявил заместитель советника по национальной безопасности президента США Бен Родс.
Согласно сообщению, Барак Обама по-прежнему планирует участвовать в саммите G20 в Санкт-Петербурге 5 и 6 сентября.
Вместо отмененной двусторонней встречи с Владимиром Путиным в Москве в сентябре Барак Обама поедет в Швецию, сообщает Fox News со ссылкой на Белый дом.