«Վճարովի կայանատեղիները պետք է լինեին երթևեկելի տարածքներից դուրս»
Վճարովի ավտոկայանատեղիների համար վճարվում է տուրք, որը համարվում է համայնքի սեփականություն: Հստակ սահմանված է` տեղական տուրքի անգամ 0,5 տոկոսը չի կարող գնալ մասնավորի բյուջե, բայց այս դեպքում կա օրենսդրական բաց՝ մրցույթում շահած կազմակերպության բյուջե է գնում ավտոկայանատեղիների տուրքերի 70 տոկոսը: Լրագրողների հետ հանդիպմանը, խոսելով վճարովի ավտոկայանատեղերի մասին, նման մտահոգություն հայտնեց Ավտովարորդների իրավունքների պաշտպանության «Աքիլլես» ՀԿ նախագահ Էդուարդ Հովհաննիսյանը:
«Պետական տուրքերի մասին օրենքում չկա մի կետ, որը սահմանի, որ վճարված գումարի ասենք 70%-ը պետք է գնա մասնավոր ընկերության բյուջե»,- ընդգծեց նա:
Օրենսդրական դաշտը կա, սակայն, Է. Հովհաննիսյանի խոսքով, կիրառման մեխանիզմ չկա, այդ բոլոր կայանատեղիները պետք է լինեին երթևեկելի տարածքներից դուրս:
Նա նաև նշեց, որ իրենք ունեն ուսումնասիրությունը, ըստ որի վճարովի ավտոկայանատեղիների շնորհիվ տարեկան հավաքագրվում է մոտ 11 միլիոն դրամ:
«Մեզ մոտ ընդհանուր օգտագործման ճանապարհներն անվճար են: Կայանելն ու կանգառ կատարելը երթևեկության բաղադրիչ մաս է, ինչպե՞ս կարող է լինել վճարովի»,- ասաց Է. Հովհաննիսյանը` հավելելով, որ օրենքում բազմաթիվ բացեր կան:
Շարունակելով խոսքը` ՀԿ նախագահն օրինակ բերեց այն, որ քաղաքացին կարող է վճարել ամբողջ տարվա համար նախատեսված 12 հազար դրամը և անհրաժեշտ վայրում չգտնել կայանելու ազատ տեղ: Ըստ բանախոսի՝ հայտնի չէ, թե այդ դեպքում ինչ կլինի: Սա ևս, ըստ նրա, բաց է:

Э. Ованнисян: Парковки должны размещаться за пределами проезжей части
«За платные парковки уплачивается пошлина, которая считается общинной собственностью. Четко установлено, что даже 0,5 % местной пошлины не может поступать в бюджет частника. Однако в этом случае есть законодательный пробел, поскольку в бюджет победившей в конкурсе компании поступает 70% пошлин за автостоянки», - заявил сегодня в ходе пресс-конференции председатель общественной организации «Ахиллес» Эдуард Ованнисян.
Он отметил, что в вопросе новых автомобильных парковок в Ереване, несмотря на наличие законодательного поля, нет понятного всем правового регулирования. По мнению Э.Ованнисяна, все эти парковки должны находиться за пределами проезжей части улицы.
«В законе о государственных пошлинах нет ни одного пункта о том, что, скажем, 70% выплаченной суммы должно поступать в бюджет частной компании», - сказал Э.Ованнисян.
По его словам, в Армении пытаются внедрить российский вариант платных автостоянок, однако предпочтительней бы было заимствовать японский опыт, где все четко и точно.
Э.Ованнисян при этом заявил о своей готовности присоединиться к водителям, которые решатся на бойкот данной системы, и готов вместе с ними отказаться платить за парковку автомобиля.
«Обещаю присоединиться и не платить. Но в этом вопросе необходимо единение представителей интересов потребителей, а между тем, где они? Каждый должен заниматься своим делом», - сказал глава организации, призванной защищать интересы владельцев автомобилей.