Հանքարդյունաբերություն. 10 հետազոտված երեխաներից ոչ մեկը առողջ չի եղել
Այսօր Հայաստանում հանքավայրերից կորզում են օգտակար տարրերի 50-60 տոկոսը, իսկ մնացածը թափվում է պոչամբար, այդ թվում թունավոր նյութեր: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանաակ ասաց ԳԱԱ Տնտեսագիտության ինստիտուտի առաջատար մասնագետ, երկրաբանական գիտությունների դոկտոր Հրաչ Ավագյանը:
Մասնագետը խոսեց հատկապես Քաջարանի պղնձամոլիբդենային հանքի, նաև պոչամբարների իրավիճակից, մասնավորապես հաղորդեց, որ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային ինստիտուտը հետազոտություն է կատարել Կապանի և հարակից գյուղերի 10 երեխաների շրջանում, պարզվել է որ 10 երեխաներից ոչ մեկը առողջ չէ: Նրանց մազերի մեջ սնդիկ են հայտնաբերել, որը լվանալուց անգամ չի մաքրվում:
Բանախոսը փոխանցեց, որ ծանր մետաղները վտանգավաոր են մարդկանց առողջության համար, առաջացնում են քաղցկեղ և սրտանոթային հիվանդություններ:

Все обследованные в Капане дети имеют проблемы со здоровьем из-за экологии
Сегодня в Армении из месторождений извлекают 50-60% полезных компонентов, а остальное сливают в хвостохранилища, в том числе и ядовитые вещества. Об этом заявил в ходе встречи с журналистами ведущий специалист Института экономики НАН Армении, доктор геологических наук Грач Авакян.
Специалист обратился в особенности медно-молибденовому месторождению Каджарана и ситуации с хвостохралищами. В частности, Г.Авакян сообщил, что Центр экологоноосферных исследований НАН Армении провел обследование среди 10 детей в Капане и прилегающих селах. Выяснилось, что все 10 обследованных детей имеют проблемы со здоровьем: в их волосах обнаружена ртуть, которая не проходит даже после мытья.
Г.Авакян отметил, что тяжелые металлы представляют опасность для здоровья человека, вызывают рак и сердечно-сосудистые заболевания.