Սյունիքի դատախազությունը քրգործ է հարուցել «Դինո Գոլդ Մայնինգ Քամփնիի» դեմ
Սյունիքի մարզի դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ` «Դանդի Փրեշս Մեթլս Կապան» ՓԲ ընկերության կողմից վտանգավոր քիմիական նյութեր փոխադրելու կանոնները խախտելու և անզգուշությամբ շրջակա միջավայրին էական վնաս պատճառելու փաստի առթիվ: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայությունից:
Նախապատրաստված նյութերով մասնավորապես պարզվել է, որ «Դանդի Փրեշս Մեթլս Կապան» ՓԲ ընկերության, նախկին` «Դինո Գոլդ Մայնինգ Քամփնի» փակ բաժնետիրական ընկերության կողմից, վտանգավոր քիմիական նյութեր փոխադրելու կանոնները խախտելու հետևանքով ընկերության հարստացուցիչ ֆաբրիկայի հարստացման պոչանքները բարձր ճնշմամբ առաջացած ճեղքվածքից դուրս են մղվել շրջակա միջավայր և ծանր մետաղներով աղտոտել Կապան-Մեղրի ավտոճանապարհի մերձակա հողատարածքը` շրջակա միջավայրին պատճառելով էական վնաս:
Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Քրեական գործի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր ոստիկանության Սյունիքի մարզի քննչական բաժնին:

Возбуждено уголовное дело против компании Dandy Precious Metals Kapan
В прокуратуре Сюникской области возбуждено уголовное дело по факту нарушения компанией «Dandy Precious Metals Kapan» правил транспортировки опасных химических веществ и причинения по неосторожности существенного вреда окружающей среде.
Как сообщили в Генеральной прокуратуре, из подготовленных материалов выяснилось, что в результате нарушения компанией «Dandy Precious Metals Kapan» (бывшее ЗАО «Дино Голд Майнинг Кампни») правил транспортировки опасных химических веществ отходы обогатительной фабрики компании из образовавшейся под высоким давлением трещины проникли в окружающую среду и загрязнили тяжелыми металлами земельный участок у дороги Капан-Мегри, причинив существенный ущерб окружающей среде.
По факту возбуждено уголовное дело по ч.1 ст. 290 УК Армении (Отравление, загрязнение или иная порча земли вредными продуктами хозяйственной или иной деятельности, происшедшие при нарушении правил хранения, использования и транспортировки ядохимикатов, удобрений, стимуляторов роста растений либо иных опасных химических или биологических веществ, а также правил выемки, транспортировки, хранения или использования земли, причинившие умышленно или по неосторожности существенный вред окружающей среде). Предварительное следствие поручено следственному отделу полиции Сюникской области.