«Հանրային խորհուրդը կանի ամեն բան, որ ուսման վարձը չբարձրանա»
Հանրային խորհուրդը կանի ամեն բան, որ բուհերում ուսման վարձը չբարձրանա: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ նախագահին առընթեր Հանրային խորհրդի ենթահանձնաժողովի նախագահ Հռիփսիմե Մարգարյանը:
Մարգարյանի խոսքով` Հանրային խորհրդի ներկայացուցիչները հանդիպել են մի քանի բուհերի ուսխորհուրդների ներկայացուցիչների ու ակտիվիստների հետ.
«Ուսխորհուրդները խոստացել են քայլեր ձեռնարկել, ակտիվիստներն էլ սեպտեմբերից դասադալու են պատրաստվում: Հանրային խորհուրդը, ճիշտ է, չի խրախուսում դասադուլը, բայց այն դառնում է անխուսափելի»,- ասաց Հռիփսիմե Մարգարյանը:
Հանրային խորհրդի ներկայացուցիչը նշեց, որ իրենք պարտադիր դիմելու են իշխանություններին, որպեսզի հետևողական լինեն այս հարցում ու չբարձրացնեն վարձավճարները:
«Բացի այդ, պետք է սահմանել տարբեր խմբեր ու սոցիալապես անապահով ուսանողների համար վարձավճարը պետք է շատ ավելի ցածր լինի»,- ավելացրեց Հռիփսիմե Մարգարյանը:

Общественный совет Армении против повышения платы за обучение в вузах
Общественный совет Армении сделает все возможное, чтобы избежать повышения платы за обучение в вузах. Об этом заявила сегодня в ходе встречи с журналистами председатель молодежной подкомиссии Общественного совета Рипсиме Маргарян.
По ее словам, члены Общественного совета при президенте Армении встретились с представителями студенческих советов вузов и активистами.
«Представители студенческих советов обещали предпринять шаги, а активисты намерены бойкотировать занятия. Общественный совет не поддерживаем идею бойкотирования занятий, но это – просто неизбежно», - заявила она.
Председатель молодежной подкомиссии Общественного совета отметила, что они намерены обратиться к властям с тем, чтобы они проявили последовательность в этом вопросе и не повышали плату за обучение.
«Кроме того, необходимо сделать так, чтобы плата за обучение для социально необеспеченных студентов была бы ниже установленной», - заявила Рипсиме Маргарян.
Отметим, что вслед за повышением тарифов на газ и электричество в пяти вузах в 2013 -2014 учебном году намечается повышение платы за обучение на 100 – 200 тысяч драмов.