ԱՄՆ-ն վաղը կվերաբացի Մերձավոր Արևելքում գործող իր դեսպանատները
ԱՄՆ-ն օգոստոսի 11-ին վերաբացելու է Մերձավոր Արևելքում և Հյուսիսային Աֆրիկայում ժամանակավոր փակված 19 դեսպանատներից 18-ը: Պետդեպարտամետը հայտարարել է, որ փակ են մնալու միայն Եմենի մայրաքաղաք Սանայում գործող դեսպանատունը և Պակիստանի Լահոր քաղաքի հյուպատոսարանը: Այս մասին հայտնում է BBC-ն:
Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Ջեյն Պսակիի խոսքով, Եմենում դեռ պահպանվում է «Ալ-Կաիդայի» կողմից հարձակումների վտանգը: Դեսպանատան բացման ժամկետը հայտարարվելու է ավելի ուշ:
ԱՄՆ-ն Մերձավոր Արևելքում և Հյուսիսային Աֆրիկայում իր դիվանագիտական հաստատությունները ժամանակավոր փակելու մասին հայտնել էր օգոստոսի 1-ին: Ըստ նախնական պայմանավորվածության՝ դեսպանատները փակվելու էին մեկ օրով, սակայն նախօրեին հայտարարել էին, որ դրանք փակ կմնան մինչև օգոստոսի 10-ը: ԱՄՆ-ի օրինակին հետևեցին նաև մի շարք եվրոպական երկրներ: Պատճառը «Ալ-Կաիդայի» երկու առաջնորդներ՝ Այման Ալ-Զավահիրիի և խմբավորման եմենյան թևի ղեկավար Նասեր Ալ-Վուհայշիի խոսակցությունն էր՝ ինչ-որ օբյեկտի կամ օբյեկտների վրա հարձակում իրականացնելու վերաբերյալ:

Дипмиссии США на Ближнем Востоке возобновят работу
В Госдепартаменте США заявили, что 18 из 19 дипломатических миссий в странах Африки и Ближнего Востока, закрытые из-за террористической угрозы в начале августа, возобновят работу в воскресенье, 11 августа. Как сообщает Agence France-Presse, американское посольство в Йемене при этом останется закрытым.
Официальный представитель Госдепа Джен Псаки подчеркнула, что в Йемене сохраняется угроза атаки со стороны «Аль-Каеды на Аравийском полуострове». Возможная дата возобновления работы посольства будет объявлена позднее, заявила Псаки, отметив, что власти США продолжают анализировать степень угрозы дипмиссии.
Помимо посольства в Йемене также останется закрытым консульство США в пакистанском Лахоре. Его работа была прервана 9 августа.
О закрытии 19 дипмиссий США в странах Африки и Ближнего Востока Госдепартамент объявил 1 августа. Первоначально сообщалось, что посольства и консульства не будут работать лишь один день, 4 августа, однако позже этот срок был продлен на неделю.
Как стало известно впоследствии, причиной закрытия дипмиссий стала угроза теракта со стороны «Аль-Каеды», о которой американским спецслужбам стало известно из перехваченных разговоров лидера организации Аймана аль-Завахири. Как сообщалось, атака могла стать самым значительным терактом «Аль-Каеды» со времен 11 сентября.