Ամեն ինչ պետք է արվի, որ Հակոբ Ինջիղուլյանն իրեն դավաճան չզգա. Հոգեբան
Երբ Ադրբեջանում մոտենում են նախագահական ընտրությունները, ադրբեջանական կլանը փորձում է ավելի ընդգծել հայի հանդեպ թշնամանքը՝ պատերազմական իրավիճակի տպավորություն ստեղծելով: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց ռազմական հոգեբան Դավիթ Ջամալյանը` ավելացնելով, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէ պատերազմի, առավել ևս, որ նախընտրական շրջան է սկսվում:
Դ. Ջամալյանի խոսքով՝ Ադրբեջանը պարբերաբար քաղաքական, քարոզչական նկատառումներով, սրում է իրավիճակը սահմանի վրա. «Հերթական անգամ համոզվեցինք, որ եթե հայկական կողմի ռեակցիան լինում է կտրուկ և չոր, թշնամին մի որոշ ժամանակով սահմանին դադարեցնում է իր ագրեսիվ կեցվածքը: Հերթական անգամ տեսնում ենք, որ միայն ավելի անհամաչափ կորուստեր պատճառելն է ճնշում թշնամուն»:
Խոսելով Արցախի ՊԲ ժամկետային զինծառայող Հակոբ Ինջիղուլյանի` սահմանից այն կողմ հայտնվելու մասին` Ջամալյանը զգուշության կոչ արեց. «Պատասխանի հարցում շատ զգույշ պետք է լինել: Ամեն ինչ պետք է արվի, որ մեր տղան իրեն դավաճան չզգա»,- ասաց նա` հավելելով, որ զինվորի ծնողները պետք է վստահ լինեն, որ պետությունն ամեն ինչ անելու է, և գերխնդիրը տղային ողջ-առողջ վերադարձնելն է հայրենիք:

Государство сделает все для возвращения Акопа Инджигуляна
«Когда в Азербайджане приближаются президентские выборы, там пытаются подчеркнуть враждебность к армянам. Азербайджан не готов к войне, особенно в предвыборный период», - заявил журналистам военный психолог Давид Джамалян.
По его словам, исходя из политических и агитационных соображений, Азербайджан накаливает обстановку на границе. «В очередной раз мы удостоверились, что Азербайджан на некоторое время прекращает агрессивное поведение на границе, когда реакция армянской стороны бывает жесткой. Лишь несоразмерные потери заставляют противника отказаться от своих планов», - отметил Д.Джамалян.
Говоря о находящемся на азербайджанской стороне военнопленном Акопе Инджигуляне, военный психолог призвал к осторожности. «Необходимо быть осторожными при ответе. Необходимо сделать все, чтобы он не чувствовал себя предателем. Родители военнослужащего должны быть уверены, что государство сделает все возможное для его возвращения», - сказал он.