Կանխատեսում. Էլեկտրոէներգիան էլի է թանկանալու
«Էլեկտրոէներգիան կրկին թանկանալու է»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կանխատեսում արեց Հայաստանի գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:
Նա մանրամասնեց, որ էլեկտրոցանցերում հոսանքի կորուստները այսուհետ հաշվարկելու են սպառողից:
Մակարյանը շեշտեց, որ եթե կառույցը շահույթ է ունեցել, ապա պետք էր նաև գումար ուղղեր ներդրումների ոլորտ, պետությունը տվել է էլեկտրոցանցերին կառավարման իրավունքը, սակայն ներդրումների հարցը բաց է մնացել: Այսօր կան հին հոսանքագծեր, խորհրդային տրանսֆորմատորներ, պղնձե և ալյումնե լարերի միակցում և այլ:
«Այս տարի գնաճը կշարունակվի, դրա համար բոլոր պայմանները կան»,- ընդգծեց Գագիկ Մակարյանը` հավելելով, որ այստեղ պետությունը քյալեր պետք է անի:

Гагик Макарян: Цена на электроэнергию в Армении вновь возрастет
Цена на электроэнергию в Армении вновь возрастет, заявил сегодня журналистам председатель Союза работодателей Армении Гагик Макарян. По его словам, отныне электросети будут рассчитывать потери за счет потребителей.
Г.Макарян отметил, что компания «Электрические сети Армении» должна была инвестировать средства на модернизацию системы, в то время, как существенная ее часть устарела.
«В этом году рост цен продолжится. Для этого есть все условия. Государство должно предпринять определенные меры», - сказал Г.Макарян.