Ապարանի խաչի առաջացած աղմուկի պատճառով տարածքում կենդանի չի մնացել
«Նիգ-Ապարան» հայրենակցական միության պատվավոր նախագահ, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը, Սուրբ Խաչ և Սուրբ Երրորդություն Հույսի Խորան Հաղորդարան կոչվող կառույց-հուշարձանի վրա պատրաստվում է օգոստոսի 17-ին հերթական՝ 1713-րդ խաչը տեղադրել։ Այն թեև խորհրդանշում է Հայաստանում քրիստոնեության ընդունման տարիքը, և ենթադրվում է, որ պետք է Աստծո օրհնությունը բերեր Հայաստանին ու դատախազի հարազատ Ապարանին, սակայն հակառակ էֆեկտն է առաջացրել:
«Հրապարակը» գրում է, որ իրար զոդված երկաթե խաչերի միջով անցնելով` քամին սարսափազդու աղմուկ, սուլոց է առաջացնում: Քանի որ խաչը բարձունքի վրա է, իսկ այստեղ միշտ քամի է լինում, դրա առաջացրած չարագուշակ ձայները տարածվում են հսկա տարածքի վրա: Այնպես որ, խաչի տեղադրումից հետո այս տարածքում ոչ մի կենդանի ու թռչուն չի մնացել:

«Грапарак»: Огромный крест стал причиной исчезновения животных
Почетный председатель земляческого союза «Ниг-Апаран», генеральный прокурор Армении Агван Овсепян собирается 17 августа установить 1713-ый крест на монументе в виде большого креста, состоящего из маленьких крестов по числу лет со времени принятия Арменией христианства.
Газета «Грапарак» пишет, что, несмотря на то, что монумент символизирует срок принятия христианства и, казалось бы, должен был принести Армении и Апарану благословение Бога, однако, вызвал обратный эффект.
«Проходя между прикрепленными друг к другу крестами, ветер вызывает ужасающий шум. Поскольку крест установлен на возвышении, а здесь всегда бывает ветер, эти ужасные звуки распространяются на огромную территорию, вследствие чего в этом районе не осталось ни птиц, ни животных»,- пишет издание.