«Հայաստանի մասով ՌԴ վախը նման է ամուսինների միջև չհիմնավորված խանդի»
Եվրոպական և Եվրասիական միությունների անդամակցության, Ասոցացման համաձայնագրի ու Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի պայմանագրի ստորագրման հարցերում Ռուսաստանի վախերը և մտահոգությունները Հայաստանի քայլերի մասով հիմնազուրկ են: Ասուլիսի ժամանակ նման կարծիք հայտնեց «Ժառանգություն» կուսակցության անդամ Ստյոպա Սաֆարյանը:
«Ռուսաստանի վախերը հիշեցնում է ամուսինների միջև չհիմնավորված խանդի պատմության»,- ասաց Ս. Սաֆարյանը:
Շարունակելով խոսքը` Սաֆարյանը նկատեց, որ հայ-ռուսական հարաբերություններում որոշակի լարվածություն կա. «Այդ առումով ռուս-ադրբեջանական համագործակցությունը նույնպես որոշակի նախազգուշացում է Հայաստանին»,- ասաց նա` ավելացնելով, որ Հայաստանը դիմադրողականության մեծ ռեսուրսներ չունի:
Հայաստանը պետք է ճկուն լինի, Հայաստանը, Ս. Սաֆարյանի խոսքերով, չի կարող անդամակցել Եվրոպական միությանը, բայց չի էլ կարող անդամակցել Եվրասիական միությանը:
«Հայաստանը տարբեր առաջարկներ ունի, հետևաբար՝ պետք է օգտվել բոլոր այն գործիքներից, որոնք պետք են պետությունն ամրապնդելու համար»,- ասաց նա։

Сафарян: Страхи России похожи на беспочвенную ревность супругов
Страхи и беспокойства России относительно вступления Армении в Евразийский и Европейский союзы, Ассоциативного соглашения, договора о свободной торговле беспочвенны, заявил сегодня журналистам представитель партии «Наследие» Степа Сафарян.
«Страхи России напоминают историю о беспочвенной ревности супругов», - отметил он.
При этом С.Сафарян заявил, что в армяно-российских отношениях существует определенная напряженность. «С этой точки зрения российско-азербайджанское сотрудничество также является предупреждением Армении, у которой нет достаточных ресурсов сопротивляемости», - сказал представитель партии «Наследие».
По его словам, Армения должна проявить гибкость, поскольку она не может вступить ни в ЕС, ни в Евразийский союз.
«Армения имеет различные предложения, следовательно, необходимо воспользоваться всеми инструментами, которые окажут пользу для укрепления государства», - сказал С.Сафарян.