ՌԴ-ն Ուկրաինայի համար «ինքնասպանություն» է համարում ԵՄ-ի հետ գործարքները
Ռուսաստանն ամեն կերպ փորձում է կանխել Ուկրաինայի և Եվրամիության միջև Ասոցացման համաձայնագրի կնքումը։ Նախօրեին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի օգնականը հայտարարել է, որ այն Ուկրաինայի համար «ինքնասպանություն» կլինի։ Այս մասին գրում է New Europe-ը։
Անցյալ շաբաթ, Ռուսաստանի սահմանապահները Ուկրաինական ապրանքների համար կիրառում էին նոր ստուգումներ, որպեսզի ստիպեն Կիևին՝ միանալ Մոսկվայի կողմից առաջարկվող առևտրային բլոկին՝ Բելառուսի և Ղազախստանի հետ միասին։
Ուկրաինան մերժել է առաջարկը և փոխարենը հույս ունի ԵՄ-ի հետ կնքել Ասոցացման համաձայնագիրը նոյեմբերին։
Սերգեյ Գլազևը, ով մաքսայն միության ստեղծման հարցում Պուտինի խորհրդկանն է, կիրակի ասել է, որ ուկրաինական ապրանքների՝ ՌԴ ներմուծման համար կկիրառվեն լրացուցիչ ստուգումներ և Կիևին զգուշացրել է, որ սպասի առավել խիստ գործողությունների, եթե շարունակի առաջ տանել իր եվրոպական ծրագրերը։
«Մենք պատրաստվում ենք խստացնել մաքսային ընթացակարգերը, եթե հանկարծ Ուկրաինան իրականացնի իր «ինքնասպանությունը» և ստորագրի ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագիրը»,- RIA գործակալությանն ասել է Գլազևը։
Ուկրաինայի վարչապետ Միկոլա Ազարովը ռուսական կողմի հետ հարցի քննարկումից հետո համոզմունք է հայտնել, որ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև չի կարող լինել առևտրային պատերազմ։ Մոսկվան էլ իր հերթին հայտարարեց, որ հարցի շուրջ բանակցությունները կշարունակվեն առաջիկա օրերին։
Հիշեցնենք, որ Ուկրաինան Արևելյան գործընկերության անդամ է, որում ներառված են նաև Հայաստանը, Վրաստանը, Ադրբեջանը, Բելառուսը և Մոլդովան:
Ասոցացման համաձայնագրերն այս երկրներին ԵՄ-ին անդամակցության հեռանկար չեն առաջարկում: Համաձայնագրերը Արևելյան գործընկերության երկրներին հնարավորություն են տալիս ազատականացնել շուկաները, դյուրացնել վիզային ռեժիմը՝ քաղաքական բարեփոխումների դիմաց:

Европарламент проведет экстренное заседание по «торговой войне»
Из-за обострения торговых отношений между Украиной и Россией 28 августа будет проведено экстренное заседание комитета Европейского парламента по вопросам иностранных дел. Его инициатор, глава комитета Элмар Брок предлагает обсудить, помимо ситуации в Египте, как Европейский союз должен реагировать на события на Украине, пишет "Интерфакс-Украина".
"Мы также должны оценить политические последствия недавних угроз со стороны России, которые могут ограничить торговлю с Украиной в случае подписания страной Соглашения об ассоциации и зоне свободной торговли с ЕС. Это серьезное развитие, которое может бросить тень на предстоящий саммит в Вильнюсе", — заявил европейский политик.
Ранее советник президента России Сергей Глазьев предположил, что усиление контроля украинских грузов на российской таможне было связано с профилактическими мероприятиями ведомства. Он пояснил, что мероприятия ФТС проводились на случай изменений режима таможенного администрирования, если Украина подпишет соглашение об ассоциации с Евросоюзом.
По словам Глазьева, дополнительная проверка грузов с Украины была разовой акцией, но таможенный режим может быть ужесточен в случае заключения Киевом соглашения с ЕС. Он подчеркнул тот факт, что таможенное администрирование придется усилить, если Украина "совершит этот самоубийственный шаг".
Напомним, что 29 июля Роспотребнадзор ввел запрет на поставки в РФ кондитерской продукции с украинских фабрик корпорации Roshen в связи с несоответствующим качеством (в молочном шоколаде производства Roshen обнаружен бензопирен).
Далее, с 14 августа, по данным Федерации работодателей Украины, таможенная служба России включила в перечень "рисковых" всех без исключения украинских импортеров, что фактически на неопределенное время блокировало поставку товаров с Украины. ФРУ обратилась к премьер-министру Украины Николаю Азарову с просьбой содействовать скорейшему разрешению сложившейся ситуации.