Երևանի գործում է 16 բարեգործական ճաշարան
Երևանի քաղաքապետարանի և հասարակական կազմակերպությունների սոցիալական գործընկերության սկզբունքով՝ մայրաքաղաքում գործում է 16 բարեգործական ճաշարան, որոնց 2400 շահառուներ երկուշաբթիից ուրբաթ օրական մեկ անգամ ճաշում են լիարժեք սննդակարգով։
Պետական և եկեղեցական տոներին բարեգործական ճաշարաններում տոնական ճաշկերույթներ են կազմակերպվում։ Ժամանակավորապես չգործող ճաշարանները վերաբացվել են խաղողօրհնեքի արարողությամբ։
«Այսօրվանից վերաբացվել են բարեգործական այն 7 ճաշարանները, որոնք մոտ մեկ ամիս չէին գործում. ավելին, քաղաքապետի հանձնարարությամբ, սոցիալական գործընկերության սկզբունքով, մի քանի կազմակերպությունների հետ քննարկում ենք բարեգործական ճաշարանների շահառուների ցանկն ընդլայնելու հնարավորությունը։ Այս ճաշարաններում շահառուները միայն սնունդ չէ, որ ստանում են. այնտեղ նրանց ցերեկային ժամանցն է կազմակերպվում, բուժսպասարկում է իրականացվում։ Նման կենտրոններն ունեն նաև ենթաբաղադրիչ. սպասարկում են ֆիզիկական տկարության խնդիր ունեցողներին, այսինքն՝ նրանց ճաշ են մատուցում տնային պայմաններում»,- նշել է Երևանի քաղաքապետարանի սոցիալական ապահովության վարչության պետ Ռուզաննա Զաքարյանը։

7 charity canteens reopen in Yerevan
7 charity canteens which were not working about a month ago have reopened in Yerevan, the Yerevan Municipality press service told.
There are 16 charity canteens in Yerevan which work with the assistance of Yerevan Municipality and a number of NGOs. People who register to use their services can have a full meal there once a day on working days. Besides, the canteens provide daytime entertainment for people, organize special events for them, provide medical services and deliver food to people with physical disabilities.
Head of Social Security Department of Yerevan Municipality Ruzanna Zakaryan said that by the instruction of Yerevan mayor Taron Margaryan negotiations are being carried out with a number of organizations to broaden the list of beneficiaries.