Մահացել է ֆրանսահայ նկարիչ Ժան Ժանսեմը
Ֆրանսիայում 93 տարեկանում մահացել է ֆրանսահայ հայտնի նկարիչ Ժան Ժանսեմը (Հովհաննես Սեմերջյան): Այս մասին Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանատանը տեղեկացրել են նրա հարազատները:
Նկարիչը ծնվել է 1920 թ.-ին Թուրքիայում: 1922 թ.-ին՝ հետապնդումների պատճառով, Սեմերջյանների ընտանիքը մեկնում է Հունաստան:
1931 թ.-ին՝ հոր մահից հետո, Ժանը տեղափոխվում է Ֆրանսիա:
Ժանսեմի աշխատանքների առաջին ցուցադրությունը կազմակերպվել է 1944 թ.-ին: Քննադատները նրան «թշվառների, մերժվածների ու դժբախտների երգիչ» էին անվանում:
1978 թ.-ից նկարչի աշխատանքները մշտապես ցուցադրվում են «Մոտինյոն» ընտանեկան ցուցասրահում, ինչպես նաև Ֆրանսիայի ու այլ երկրների հայտնի ցուցադրություններում: Ժանսեմի արվեստի նվիրված երկու թանգարան է գործում Տոկիոյում:
Ժանսեմը բազմաթիվ գրքերի նկարազարդումների հեղինակ է, որոնց թվում են Բոդլերի, Սերվանտեսի, Վիյոնի, Կամյուի ու Գարսիա Լորկայի ստեղծագործությունները:
2002 թ.-ի ապրիլին նկարիչը Հայոց ցեղասպանության պատմության թանգարարնին 34 կտավ է նվիրել, որոնց վրա պատկերված են ջարդերի տեսարաններ: Նույն տարվա մայիսին Ժանսեմին Մեսրոպ Մաշտոցի շքանշան է շնորհվել:

В Париже скончался известный художник Жан Жансем
На 93 году жизни в Париже скончался известный французский художник армянского происхождения Жан Жансем (Ованнес Семерджян). Об этом семья покойного известила посольство Армении во Франции.
Жан Жансем родился в 1920 году в Турции. В 1922 году, спасаясь от преследований, семья Семерджян бежала в Грецию. После смерти отца в 1931 году Жан перебрался во Францию.
Первая выставка его полотен была организована в 1944 году. Критики называли Жансема "певцом обездоленных, отверженных и несчастных".
С 1978 года работы художника постоянно экспонируются в семейной галерее "Матиньон", а также во многих известных собраниях Франции и других стран, включая Государственный музей изобразительных искусств имени Пушкина в Москве.
Он - автор иллюстраций к десяткам книг, среди которых произведения Шарля Бодлера, Мигеля де Сервантеса, Франсуа Вийона, Альбера Камю, Федерико Гарсиа Лорки.
В апреле 2002 года живописец подарил Ереванскому музею- институту истории геноцида 1915 года в Османской империи 34 своих полотна, на которых изображены сцены трагедии.
В мае того же года Жансем был избран иностранным членом Национальной Академии наук Армении, награжден орденом Святого Месропа Маштоца.