ԵԽ Միջմշակութային երկխոսության կրոնական հանդիպումը կանցկացվի ՀՀ-ում
Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահության շրջանակներում սեպտեմբերի 2-3-ը ՀՀ Կառավարության ընդունելությունների տանը տեղի կունենա 2013թ.-ի Միջմշակութային երկխոսության կրոնական հարթության հանդիպումը` «Կրոնի ազատությունը այսօրվա աշխարհում. մարտահրավերներ և երաշխիքներ» խորագրով:
Հայաստանի Հանրապետությունը ներառել է միջմշակութային երկխոսության միջոցով եվրոպական արժեքների խրախուսման հարցը ԵԽ Նախարարների կոմիտեում իր նախագահության (16 մայիս - 13 նոյեմբեր 2013) հիմնական գերակայությունների մեջ` նպատակ ունենալով նոր թափ հաղորդելու անհանդուրժողականության դեմ պայքարին և խթանելու կրոնի ազատությունը:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար, ԵԽ Նախարարների կոմիտեի նախագահ Էդվարդ Նալբանդյանը և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը կբացեն միջոցառումը:
Բարձրաստիճան հոգևոր առաջնորդներ, ոչ կրոնական համոզմունքների ներկայացուցիչներ, մարդու իրավունքների փորձագետներ և լրատվամիջոցների մասնագետներ կկիսեն իրենց տեսակետները երեք թեմատիկ քննարկումների և լիագումար նիստերի ժամանակ։
Թեմատիկ քննարկում I
«Կրոնի, խղճի և մտքի ազատությունը որպես հիմնարար իրավունք արդի հասարակություններում»
Թեմատիկ քննարկում II
«Կրոնական փոքրամասնություններին պատկանող անձանց, հավատացյալների և ոչ հավատացյալների պաշտպանություն և նրանց ներդրումը անհանդուրժողականության, խտրականության և ատելություն սերմանող խոսքի դեմ պայքարում ` կրոնի ազատության համատեքստում»
Թեմատիկ քննարկում III
«Հետագա գործողությունների ուղիները Եվրոպայում և նրա սահմաններից դուրս. կրոնի և համոզմունքների վերաբերյալ երիտասարդների կրթության և իրազեկման բարձրացում, երկխոսություն և համագործակցություն կրոնական և ոչ կրոնական ներկայացուցիչների հետ և նրանց միջև»:

Armenia to host meeting on religious dimension of intercultural dialogue
Freedom of religion in today’s world: challenges and guarantees”: in the framework of the Armenian Chairmanship of the Committee of Ministers, the 2013 Council of Europe Exchange on the religious dimension of intercultural dialogue will take place at the Government Guest House, in Yerevan, on 2-3 September 2013.
Edward Nalbandian, Minister of Foreign Affairs of Armenia and Chairman of the Committee of Ministers of the Council of Europe, will open the event with His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians.
The Republic of Armenia has included the promotion of European values through intercultural dialogue among the main priorities of its Chairmanship (16 May – 14 November 2013), with a view to stepping up action in combating intolerance and promoting freedom of religion, according to Article 9 of the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms.
The 6th edition of the Exchange envisages plenary sessions and three panels:
1) “Freedom of religion, conscience and thought as a fundamental right in contemporary societies”;
2) “Protection of persons belonging to religious minorities, believers and non-believers and their contribution to the fight against intolerance, discrimination and hate speech with regard to freedom of religion”;
3) “Avenues for future action within and beyond Europe: youth education and awareness-raising on religion and beliefs, dialogue and co-operation among and with religious and non-religious representatives”.