Եվրոպական ժառանգության օրեր.50 երկրում մշակութային հուշարձանները բաց կլինեն
Եվրոպայի խորհրդի և Եվրոպական հանձնաժողովի համատեղ նախաձեռնության` Եվրոպական ժառանգության օրերի ամենամյա միջոցառումների շրջանակում միլիոնավոր մարդիկ կկարողանան ողջ սեպտեմբեր ամսվա ընթացքում 50 պետություններում անվճար այցելել հանրության համար հազվագյուտ բացվող հազարավոր պատմամշակութային վայրեր:
2013 թվականի Եվրոպական ժառանգության օրերը պաշտոնապես բացվում են վաղը (օգոստոսի 30-ին)` Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեում ներկայումս նախագահող պետության` Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանում: Նույն օրը կսկսի գործել նաև ինտերակտիվ նոր կայքը: Կայքում մանրամասնորեն ներկայացված կլինեն հանրության համար բացվող պատմամշակութային վայրերը, ինչպես նաև` տեղեկություններ Ժառանգության օրերի կապակցությամբ յուրաքանչյուր երկրում տեղի ունեցող հատուկ միջոցառումների մասին:
Եվրոպական ժառանգության օրերի ծրագիրն այս տարի սովորականի պես ներառում է պատմությանը կենդանի շունչ հաղորդող բազմաբնույթ հիասքանչ վայրերի և միջոցառումների հարուստ տեսականի: Հյուսիսային Իռլանդիայում, օրինակ, այցելուներին հրավիրելու են` երևակայել, որ ճակատամարտի են մասնակցում Միջնադարում, և «զգալ թրի ծանրությունը, մետաղե շղթայի քաշը և սաղավարտի փակման շրխկոցը»: Նիդեռլանդներում ընտրվել է «Իշխանությունը և փառքը» թեման, որի շրջանակում այցելուները կկարողանան վերապրել պատմության 400 տարիները: Շվեդիայում «Հանդիպման վայրերը» հուզական ճամփորդություն կապահովեն դարերի ընթացքում հանդիպելու և մեկնելու համար օգտագործված վայրերով: Շվեյցարիան իր հերթին «լուսավորելու է» պատմամշակութային ժառանգության ռելիեֆը կրակի, լույսի և էներգիայի թեմատիկայով:
Եվրոպական հանձնաժողովի Կրթության, մշակույթի, բազմալեզվության և երիտասարդության հարցերով հանձնակատար Անդրուլա Վասիլիուն նշել է. «Եվրոպական ժառանգության օրերի ծրագիրը հրաշալի նախաձեռնություն է, որից բավականություն կարող են ստանալ ցանկացած տարիքի և ցանկացած սոցիալական խմբի պատկանող անձինք: Այս տարի ակնկալում ենք, որ ավելի քան 20 միլիոն մեծահասակներ և երեխաներ բաց չեն թողնի յուրօրինակ առիթը և կայցելեն վայրեր, որոնք սովորաբար փակ են հանրության առջև: Այսկերպ լավագույնս կարող ենք փայփայել և պաշտպանել մեր միասնական եվրոպական ժառանգությունն` ի բարօրություն ապագա սերունդների, միաժամանակ զբոսաշրջության ծավալների ավելացման միջոցով օգուտ բերելով տեղի համայնքներին»:
Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Գաբրիելա Բատաինի-Դրագոնին հավելել է. «Եվրոպական ժառանգության օրերի հաջողությունը պայմանավորված է նրանով, որ տեղական մակարդակում դրա շարժիչ ուժն են համայնքները և տարածաշրջանները: Եվրոպայի տարբեր համայնքներ ամեն տարի դառնում են այս «մշակութային ընտանիքի» անդամներ` միասին տոնելով մեր չափազանց հարուստ մշակութային ժառանգությունը»:
Եվրոպական ժառանգության օրերի նախապատմությունը
Եվրոպական ժառանգության օրերը մեկնարկել են 1985 թվականին` 1999 թվականից իրագործվելով Եվրոպայի խորհրդի և Եվրոպական հանձնաժողովի համատեղ նախաձեռնության տեսքով: Եվրոպական մշակութային կոնվենցիան ստորագրած 50 պետությունները մասնակցում են Եվրոպական ժառանգության օրերին: Մեկ ամիս տևող տոնակատարության շրջանակում կազմակերպվող մշակութային միջոցառումների շնորհիվ տեսանելի են դառնում տեղական հմտությունները, ավանդույթները, ճարտարապետությունը և արվեստը, միաժամանակ խորացնելով փոխըմբռնումը Եվրոպայի քաղաքացիների միջև:

Millions of people will enjoy free access to thousands of rarely opened historic and cultural sites in 50 countries throughout September as part of the annual European Heritage Days, a joint initiative of the European Commission and Council of Europe. The 2013 European Heritage Days are officially launched tomorrow (30 August) in Yerevan, Armenia, which currently holds the Chairmanship of the Council of Europe’s Committee of Ministers. A new interactive website will also be launched on the same day: it will provide details of the sites which are open to the public, as well as information about special events taking place in each country to tie in with the Heritage Days.
As usual, this year's European Heritage Days is brimming with a rich and varied range of fascinating sites and events which bring history alive. In Northern Ireland, for instance, visitors will be invited to imagine going into battle during the Middle Ages as they “feel the heft of a sword and the weight of chain mail and the clang of a helmet visor”. 'Power and Glory' is the theme in the Netherlands, where visitors will be able to experience 400 years of history. Sweden’s 'Meeting Places' will offer an emotional journey to places of encounter and departure over the centuries, while Switzerland will light up the heritage landscape through the theme of fire, light and energy.
Androulla Vassiliou, European Commissioner for Education, Culture, Multilingualism and Youth, said: "The European Heritage Days is a fantastic initiative, which can be enjoyed by people of all ages and backgrounds. This year we expect more than 20 million adults and children to take advantage of this special opportunity to visit sites which are normally closed to the public. This is a great way to ensure that our shared European heritage is treasured and protected for future generations, while also benefitting local communities through increased tourism."
Gabriella Battaini-Dragoni, Deputy Secretary General of the Council of Europe, added: "The success of the European Heritage Days comes from being driven at local level by municipal and regional communities. Every year, communities across Europe become part of a 'cultural family' celebrating our immensely rich cultural heritage."
Background on the European Heritage Days
Launched in 1985, the European Heritage Days have been organised since 1999 as a joint initiative of the European Commission and the Council of Europe. The 50 signatory countries to the European Cultural Convention take part in the European Heritage Days. The cultural events organised during the month-long celebration showcase local skills and traditions, architecture and art, as well as seeking to promote mutual understanding among European citizens.