Ֆինանսական բուրգի գործով ձերբակալված կա
ՀՀ ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից ստեղծված և նրանց ղեկավարությամբ տարիներ շարունակ գործած ֆինանսական բուրգի հայտնի գործը, որի շրջանակներում ՀՀ բազմաթիվ քաղաքացիներից մոտ 2.5 միլիոն դոլար էր «հավաքագրվել», ըստ ամենայնի, գտնվում է կոծկման փուլում. գրել է «Հայկական ժամանակ»-ը հավելելով՝ երեկ Հատուկ քննչական ծառայությունից թերթի թղթակցին հայտնել են, որ այդ գործով կա մեկ ձերբակալված, սակայն անունը և գործի վերաբերյալ այլ մանրամասներ չեն հայտնել:
«Հայկական ժամանակ»-ի տեղեկություններով, ձերբակալվածը ոմն Ա. Ա-ն է, ով փաստացի կառավարել է նշված ֆինանսական բուրգը: Նա նաև «Մոսկվիչկա» սուպերմարկետների ցանցում գործող փոխանակման կետերի համակարգողն է: Միևնույն ժամանակ թերթին հայտնի է դարձել, որ ՀՔԾ-ն այլ անձանցից 2.5 միլիոն դոլարի գումար հավաքած ու «սկած» այս բուրգին վերագրում է ընդամենը մոտ 25 հազար դոլարի գումար: Այսինքն, իբր բուրգը այլ անձանցից յուրացրել է ընդամենը 25 հազար դոլար: Բազմաթիվ անձինք, որոնցից գումար է վերցրել այս կառույցը, գործով չեն երևում: Տուժող չի ճանաչվել նույնիսկ այն քաղաքացին, որը առաջինն է դիմում ներկայացրել իրավապահներին այս կառույցի գործունեության մասին և մոտ 50 հազար դոլար է կորցրել:
«Ամենայն հավանականությամբ՝ ձերբակալվածը կփոխհատուցի նշված 25 հազար դոլար գումարը և քրգործը կփակվի: Այս գործի շրջանակներում, հիշեցնենք, ժամանակին, զբաղեցրած պաշտոնից ազատվեց Երևանի ոստիկանապետ Ներսիկ Նազարյանը: Նույն գործով անցնող Գյումրիի ոստիկանապետ Կարեն Բաբկեխյանը նույնիսկ պաշտոնից չազատվեց: Մի խոսքով, ակնհայտ է, որ ֆինանսական բուրգի գործը փակվում է և բարձրաստիճան որևէ ոստիկան դրա համար լուրջ պատիժ չի կրելու»,-գրել է թերթը:

«Айкакан жаманак»: Дело о финансовой пирамиде пытаются замять
Газета «Айкакан жаманак» пишет, что дело о создании высокопоставленными сотрудниками полиции Армении финансовой пирамиды, которая обманным путем привлекла у граждан порядка $2,5 млн., по всей видимости, пытаются замять.
В Специальной следственной службе изданию заявили, что в рамках уголовного дела есть один задержанный, однако имя и подробности не сообщили.
По сведениям газеты, задержанным является некто А.А., который фактически руководил пирамидой. Он также является координатором пункта обмена валюты, действующего в супермаркете «Москвичка». Газете также стало известно, что в Специальной следственной службе считают, что финансовая пирамида присвоила всего $25 тысяч. Потерпевшим не признан даже гражданин, который первым представил жалобу и который потерял $50 тысяч.
«По всей видимости, задержанный возместит ущерб в размере $25 тысяч, и уголовное дело будет закрыто. В рамках этого дела был уволен начальник полиции Еревана Нерсик Назарян. Проходящий по тому же делу начальник полиции Гюмри Карен Бабакехян продолжает работать. Очевидно, что дело закрывается и ни один высокопоставленный полицейский не понесет серьезного наказания», - пишет издание.