Ֆինանսական բուրգի գործով ձերբակալված կա
ՀՀ ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից ստեղծված և նրանց ղեկավարությամբ տարիներ շարունակ գործած ֆինանսական բուրգի հայտնի գործը, որի շրջանակներում ՀՀ բազմաթիվ քաղաքացիներից մոտ 2.5 միլիոն դոլար էր «հավաքագրվել», ըստ ամենայնի, գտնվում է կոծկման փուլում. գրել է «Հայկական ժամանակ»-ը հավելելով՝ երեկ Հատուկ քննչական ծառայությունից թերթի թղթակցին հայտնել են, որ այդ գործով կա մեկ ձերբակալված, սակայն անունը և գործի վերաբերյալ այլ մանրամասներ չեն հայտնել:
«Հայկական ժամանակ»-ի տեղեկություններով, ձերբակալվածը ոմն Ա. Ա-ն է, ով փաստացի կառավարել է նշված ֆինանսական բուրգը: Նա նաև «Մոսկվիչկա» սուպերմարկետների ցանցում գործող փոխանակման կետերի համակարգողն է: Միևնույն ժամանակ թերթին հայտնի է դարձել, որ ՀՔԾ-ն այլ անձանցից 2.5 միլիոն դոլարի գումար հավաքած ու «սկած» այս բուրգին վերագրում է ընդամենը մոտ 25 հազար դոլարի գումար: Այսինքն, իբր բուրգը այլ անձանցից յուրացրել է ընդամենը 25 հազար դոլար: Բազմաթիվ անձինք, որոնցից գումար է վերցրել այս կառույցը, գործով չեն երևում: Տուժող չի ճանաչվել նույնիսկ այն քաղաքացին, որը առաջինն է դիմում ներկայացրել իրավապահներին այս կառույցի գործունեության մասին և մոտ 50 հազար դոլար է կորցրել:
«Ամենայն հավանականությամբ՝ ձերբակալվածը կփոխհատուցի նշված 25 հազար դոլար գումարը և քրգործը կփակվի: Այս գործի շրջանակներում, հիշեցնենք, ժամանակին, զբաղեցրած պաշտոնից ազատվեց Երևանի ոստիկանապետ Ներսիկ Նազարյանը: Նույն գործով անցնող Գյումրիի ոստիկանապետ Կարեն Բաբկեխյանը նույնիսկ պաշտոնից չազատվեց: Մի խոսքով, ակնհայտ է, որ ֆինանսական բուրգի գործը փակվում է և բարձրաստիճան որևէ ոստիկան դրա համար լուրջ պատիժ չի կրելու»,-գրել է թերթը:

‘Haykakan Zhamanak’ says that to all appearances, attempts are being made to hush up the criminal case relating to the creation of a financial pyramid by high-ranking police officials. The scheme members attracted by deception$2.5 million from citizens.
The daily was informed by the Special Investigation Service of Armenia (SIS) that a person has been detained in connection with the criminal case, but his name and details were not given.
According to the daily’s sources, a certain A.A. who was in fact running the pyramid has been detained. He was also a coordinator of the currency exchange outlet located in Moskvichka supermarket. The newspaper was informed that SIS believes that the financial pyramid embezzled only $25 thousand. Even the citizen who was the first to file a complaint and who lost $50 thousand has not been recognized as an aggrieved person.
“To all appearances, the detained man will pay $25 thousand to repair the damage and the criminal case will be closed. The chief of Yerevan police Nerses Nazarian was dismissed as part of the criminal case. The chief of police of the city of Gyumri, Karen Babakekhian, who was also questioned during the investigation, continues to work. It is obvious that the case will be closed and no high-ranking policeman will suffer severe punishment,” the paper writes.