Նախկին ԱԳ փոխնախարար. Հայաստանն ադեկվատ չէր սիրիահայերին օգնելու հարցում
Եթե ԱՄՆ-ն ռազմական գործողություններ սկսի Սիրիայում, ապա սիրիահայ համայնքին սպասվում է «բարդուղիմեոսյան գիշեր». Հայաստանն ադեկվատ չգտնվեց սիրիահայերին աջակցելու հարցում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ ԱԳ նախկին փոխնախարար Արման Նավասարդյանը.
«Սիրիային հարվածելու որոշումը պայմանավորված է երկու հանգամանքով՝ ՄԱԿ-ի հանձնախմբի ուսումնասիրության արդյունքներով՝ օգտագործվել է քիմիական զենք, թե՝ ոչ և երկրորդ՝ ԱՄՆ Կոնգրեսի որոշմամբ։ Կարծում եմ Կոնգրեսը սեպտեմբերի 9-ին կտա իր համաձայնությունը»,- ասաց Արման Նավասարդյանը:
ԱԳ նախկին փոխնախարարը նշեց նաև, որ եթե Օբաման այսքան ելույթներից հետո չհարվածի Սիրիային, ապա ամբողջ աշխարհում կկորցնի իր հեղինակությունը.
«Այնուամենայնիվ, կարծում եմ, որ հարվածն օդային կլինի: Հակառակ դեպքում, եթե լինի ցամաքային գործողություն, Մերձավոր Արևելքում «մեծ հրդեհ» կսկսվի»,- ասաց Արման Նավասարդյանը:

A St. Bartholomew Massacre awaits the Armenian community of Syria if the U.S. takes military actions against that country, the former Deputy Armenian Foreign Minister Arman Navasardian said at a meeting with reporters today.
In his words, Armenia didn’t take adequate actions to assist Syrian Armenians.
“The decision on a military strike against Syria is conditioned by two circumstances - first, the results of the UN experts’ investigation into the alleged chemical weapons attack, and secondly, the decision of the Unites States Congress. I think the Congress will give its consent on September 9,” Navasardian noted.
The former deputy foreign minister said that unless Obama starts military action in Syria after making so many statements, he will lose his authority worldwide.
“Nevertheless I believe that air strikes will be launched. Otherwise, in case of a land-based invasion, a ‘large fire‘may break out in the Middle East,” Arman Navasardian said.