Ա. Արզումանյան. Բանակցություններից հետո նման շրջադարձն անհասկանալի էր
«Մեզ, իրոք, բացատրություններ ու պարզաբանումներ են պետք, որովհետև 3.5 տարի տևած բանակցություններից հետո նման շրջադարձն անհասկանալի էր»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց Աժ պատգամավոր Ալեքսանդր Արզումանյանը:
Նրա խոսքով` ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի` Մոսկվայում արած հայտարարությունը փաստորեն ի չիք դարձրեց «և-և»-ի սկզբունքը:
Ա. Արզումանյանի խոսքով` Եվրամիությունը դեռևս չի կողմնորոշվել, իսկ առաջին արձագանքները եղան արևելյան գործընկերության ծրագիրը նախաձեռնած երկրների կողմից:
«Այդ երկրներն են Լեհաստանը, բալթյան և սկանդինավյան երկրները, և պատահական չէ, որ դրանց արտգործնախարարները հանդես են եկել հայտարարությամբ, որ բացառում են Հայաստանի հետ խոր և համապարփակ ազատ առևտրի գոտի ստեղծելու մասին համաձայնագրի ստորագրումը, եթե մենք անդամագրվենք Մաքսային միությանը»,- ասաց Ա. Արզումանյանը:
Ա. Արզումանյանի կարծիքով՝ եթե մինչև Վիլնյուս գնալը մենք ստորագրենք Մաքսային միությանն անդամակցելու որևէ փաստաթուղթ, ապա չենք կարողանա ստորագրել Ասոցացման համաձայնագիրը:
Նա նշեց, որ Եվրահանձնաժողովի հայտարարությունը վկայում է, որ Եվրամիությունը տարակուսում է, իսկ Ռուսաստանի կողմից նման ճնշումներ իրականացվում են Մոլդովայի և Ուկրաինայի նկատմամբ, թեև Ուկրաինան հայտարարություններ է անում, որ երբևէ չի ստորագրի Մաքսային միությանը միանալու համաձայնագիր, և Եվրոպայի համար Ուկրաինայի կարևորությունն անհամեմատելի է Հայաստանի կարևորության հետ:

Arzumanian: After many years of talks, such turn of events inexplicable
“We really need explanations since following the talks held in the past 3.5 years, such a turn of events is inexplicable,” parliamentary deputy, former Foreign Minister of Armenia Alexander Arzumanain told reporters today.
According to him, the statement made by Armenian President Serzh Sargsyan in Moscow has brought the principle of ‘and-and’ to naught.
Arzumanian said the European Union has not yet made a decision, whereas the first reaction came from the countries which were the initiators of Eastern Partnership Program.
“These are Poland, Baltic and Scandinavian states. It is no accident that foreign ministers of those countries have issued a statement that rules out the signing of a Deep and Comprehensive Free Trade Area Agreement with Armenia in case our country joins the Customs Union,” the deputy said.
In the opinion of Arzumanian, if prior to the Eastern Partnership summit to be held in Vilnius, Armenia signs any document about joining the Customs Union , the initialing of the Association Agreement with the EU will come under threat.
Alexander Arzumanian said that the European Union’s statements show that the EU has been perplexed, while Russia is exerting similar pressure on Ukraine and Moldova, although Ukraine has made statements to the effect that it will never sign an agreement on joining the Customs Union, and Ukraine is much more important to the EU than Armenia.