Գուրգեն Մարգարյանի հոր առողջական վիճակը ծանր է
2013թ. սեպտեմբերի 5-ին` ժամը 08.00-ի սահմաններում Երևան քաղաքի ոստիկանության Մալաթիայի բաժնում «Մալաթիա» բժշկական կենտրոնից ահազանգ է ստացվել, որ սեպտեմբերի 5-ին` ժամը 07.50-ի սահմաններում, բժշկական կենտրոն է ընդունվել Արտուշ Գուրգենի Մարգարյանը` որովայնի շրջանում ծակած-կտրած վերքերով: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայությունից:
Հաշվի առնելով հանրության հետաքրքրությունը՝ ի պատասխան ԶԼՄ-ների հարցումների` տեղեկացնում ենք, որ Արտուշ Մարգարյանը «Մալաթիա» բժշկական կենտրոնում անհապաղ ենթարկվել է վիրահատության, որի ավարտից հետո, վիրահատող բժշկի կողմից տրամադրված տեղեկատվության համաձայն, Արտուշ Մարգարյանի մարմնի որովայնի առաջնային պատին առկա են չորս ծակած թափանցող վերքեր` լյարդի վնասումով, հեմատոմա որովայնի հետին պատին և չթափանցող կտրած երկու վնասվածքներ ձախ ձեռքի երակների շրջանում։
Նրա առողջական վիճակը գնահատվում է ծանր:
Դեպքի առթիվ Երևանի Մալաթիայի քննչական բաժնում նախապատրաստվող նյութերի շրջանակներում բացատրություն է տվել Արտուշ Մարգարյանի կինը և նշել, որ վերջին մեկ ամսվա ընթացքում ամուսինն իրենց սպանված որդու` Գուրգեն Մարգարյանի (սպանվել է Հունգարիայում ադրբեջանցի ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովի կողմից) կորստի հետ կապված դարձել էր դյուրագրգիռ, տառապել անքնությամբ և օրվա մեծ մասն անցկացրել որդու դիմանկարի առջև:
2013թ. սեպտեմբերի 5-ին` ժամը 02.30-ի սահմաններում, ամուսինը մնացել է հյուրասենյակում, իսկ ինքը գնացել է մյուս սենյակ` քնելու:
Առավոտյան ժամը 07.00-ի սահմաններում մտնելով հյուրասենյակ` տեսել է, որ ամուսինը թիկն ընկած բազմոցի վրա ծանր շնչում է, և որովայնի ու ձախ ձեռքի շրջանները արյունոտված են:
Բազմոցի վրա առկա արյունոտված դանակից հասկացել է, որ Արտուշ Մարգարյանը փորձել է ինքնասպանություն կատարել ու անմիջապես ոչ հեռու բնակվող որդուն` Վահե Մարգարյանին կանչել է օգնության և միասին տեղափոխել են «Մալաթիա» բժշկական կենտրոն, որտեղ նրան վիրահատել են:
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի ընթացքում հայտնաբերվել է արյունոտված խոհանոցային դանակ, նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն:

Врачи оценивают состояние здоровья А.Маркарян как тяжелое
Прокуратура Армении обнародовала новые подробности относительно попытки суицида отца убитого азербайджанцем Рамилем Сафаровым Гургена Маркаряна.
Согласно информации, 5 сентября 2013 года, в районе 08.00, в отделение Малатии полиции г. Еревана поступило сообщение из медицинского центра «Малатия» о том, что 5 сентября, в 07:50, в больницу поступил Артуш Гургенович Маркарян с колото-резаным ранением в области живота.
С учетом общественного интереса и в ответ на запросы СМИ, сообщаем, что Артушу Маркаряну была немедленно проведена операция, по окончании которой, согласно предоставленной хирургом информации, у Артуша Маркаряна диагностировали 4 колото-резаных ранения передней стенки брюшной полости с повреждением печени, гематома задней стенки брюшной полости и 2 непроникающих резаных ранения левой руки в области вен.
Медики оценивают состояние его здоровья как тяжелое.
В Прокуратуре Армении сообщают, что по данному факту в следственном отделе Малатии в рамках подготавливающихся материалов дали разъяснения супруга Артуша Маркаряна. Она сообщила, что в последний месяц ее муж из-за потери сына Гургена Маркаряна (Г.Маркарян был жестоко убит в Венгрии азербайджанцем Рамилем Сафаровым) стал вспыльчивым, страдал бессонницей и большую часть дня проводил, сидя перед портретом сына.
5 сентября 2013г., в районе 02:30 муж остался в гостиной, а жена ушла спать в другую комнату. Утром, около 07.00, она зашла в гостиную и обнаружила окровавленного мужа, лежащего на диване и тяжело дышащего. Увидев окровавленный нож, она поняла, что Артуш Маркарян пытался свести счеты с жизнью. Жена позвала на помощь находящегося недалеко сына Ваге Маркаряна. Вместе они доставили А.Маркаряна в медцентр «Малатия», где он был прооперирован.
Проведен осмотр места происшествия, в ходе которого были обнаружен окровавленный кухонный нож. Назначена судебно-медицинская экспертиза. Подготовка материалов в полицейском отделе Малатии продолжается.