«Ծառուկյանը մշտապես ջերմ է խոսել հայ-ռուսական հարաբերությունների մասին»
Բանակցություններ վարողները, ԱԳՆ պատասախնատատուները որևէ տեղեկատվություն չեն ներկայացրել Մաքսային միության և Եվրամիության հետ տարվող գործընթացների վերաբերյալ, հետևաբար որևէ մեկը չի կարող ասել, թե ինչ կլինի խորհրդարանում, երբ Մաքսային միությանն անդամակցելու վերաբերյալ փաստաթուղթը ներկայացվի ԱԺ: Aysor.am-ի հետ զրույցում նման դիտարկում ներկայացրեց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը:
«Երբ քաղաքական ուժերին տեղեկատվություն կտրամադրվի, այդ ժամանակ էլ հնարավոր կլինի մենբանել, թե ինչպես են քաղաքական ուժերը` մասնավորապես ԲՀԿ-ն խորհրդարանում քվեարկելու: Երբ մենք կունենք այդ գործընթացների վերաբերյալ հստակ տեղեկատվություն պաշտոնյաներից և ոչ թե ինչ-որ ենթադրություններ, կանխատեսումներ կամ բարի ցանկություններ, այդ ժամանակ էլ մեր դիրքորոշումը կհայտնենք»,- մանրամասնեց Ն. Զոհրաբյանը:
Միևնույն ժամանակ պատգամավորը նշեց, որ երբ կայացված է քաղաքական որոշում, երբ ՌԴ ԱԳ նախարարն ինքն է հայտարարում, որ Հայաստանի քաղաքական որոշումը կայացված է, դրանից հետո, Ն. Զոհրաբյանի խոսքերով, ինչ էլ գա խորհրդարան, ԱԺ մեծամասնությունը մեկ մարդու պես կողմ է քվեարկելու:
«Այս դեպքում կարևոր էր, որ մինչև քաղաքական որոշումը կայացնելը խնդիրը քննարկվեր քաղաքական ուժերի հետ»,- ընդգծեց նա:
Ինչ վերաբերում է ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի` հայ-ռուսական հարաբերությունների վերաբերյալ ջերմ հայտարարություններին, Ն. Զոհրաբյանը նկատեց, որ իրենց առաջնորդը մշտապես ջերմ է արտահայտվել այդ հարաբերությունների վերաբերյալ` անկախ նրանից, թե ինչ որոշում ընդունվեց սեպտեմբերի 3-ին Մոսկվայում:

Armenian Foreign Ministry officials conducting negotiations did not present any information about the processes relating to the Customs Union and the European Union so no one can say what will happen in the National Assembly when a document about Armenia’s joining the Customs Union is submitted there. Secretary of Prosperous Armenia Party (BHK) parliamentary faction Ms. Naira Zohrabian expressed such an opinion during a talk with the correspondent of Aysor.am.
“Only when the political forces receive information, comments can be made about how parties, in particular BHK, will vote in the parliament. When officials provide us with clear information (and not assumptions, forecasts or good wishes) about those processes, then we will state about our position,” Naira Zohrabian said.
She noted that when a political decision is made, when the Russian president declares that Armenia made a political decision, the parliamentary majority of the National Assembly will vote unanimously for whatever is submitted to the NA.
“In this case, it was important that the matter be discussed with political forces before adoption of the political decision,” N. Zohrabian said.
As regards the statements made by BHK leader Gagik Tsarukian about Armenian-Russian relations, Naira Zohrabian said that Tsarukian has always spoken warmly about relations with Russia, regardless of the decision taken in Moscow on September 3.