«Ծառուկյանը մշտապես ջերմ է խոսել հայ-ռուսական հարաբերությունների մասին»
Բանակցություններ վարողները, ԱԳՆ պատասախնատատուները որևէ տեղեկատվություն չեն ներկայացրել Մաքսային միության և Եվրամիության հետ տարվող գործընթացների վերաբերյալ, հետևաբար որևէ մեկը չի կարող ասել, թե ինչ կլինի խորհրդարանում, երբ Մաքսային միությանն անդամակցելու վերաբերյալ փաստաթուղթը ներկայացվի ԱԺ: Aysor.am-ի հետ զրույցում նման դիտարկում ներկայացրեց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը:
«Երբ քաղաքական ուժերին տեղեկատվություն կտրամադրվի, այդ ժամանակ էլ հնարավոր կլինի մենբանել, թե ինչպես են քաղաքական ուժերը` մասնավորապես ԲՀԿ-ն խորհրդարանում քվեարկելու: Երբ մենք կունենք այդ գործընթացների վերաբերյալ հստակ տեղեկատվություն պաշտոնյաներից և ոչ թե ինչ-որ ենթադրություններ, կանխատեսումներ կամ բարի ցանկություններ, այդ ժամանակ էլ մեր դիրքորոշումը կհայտնենք»,- մանրամասնեց Ն. Զոհրաբյանը:
Միևնույն ժամանակ պատգամավորը նշեց, որ երբ կայացված է քաղաքական որոշում, երբ ՌԴ ԱԳ նախարարն ինքն է հայտարարում, որ Հայաստանի քաղաքական որոշումը կայացված է, դրանից հետո, Ն. Զոհրաբյանի խոսքերով, ինչ էլ գա խորհրդարան, ԱԺ մեծամասնությունը մեկ մարդու պես կողմ է քվեարկելու:
«Այս դեպքում կարևոր էր, որ մինչև քաղաքական որոշումը կայացնելը խնդիրը քննարկվեր քաղաքական ուժերի հետ»,- ընդգծեց նա:
Ինչ վերաբերում է ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի` հայ-ռուսական հարաբերությունների վերաբերյալ ջերմ հայտարարություններին, Ն. Զոհրաբյանը նկատեց, որ իրենց առաջնորդը մշտապես ջերմ է արտահայտվել այդ հարաբերությունների վերաբերյալ` անկախ նրանից, թե ինչ որոշում ընդունվեց սեպտեմբերի 3-ին Մոսկվայում:

Н.Зограбян: Царукян всегда тепло отзывался об армяно-российских отношениях
Ответственные лица МИД Армении, те, кто вел переговоры, какой-либо информации относительно процессов с Таможенным союзом и Евросоюзом не предоставляли, посему никто не может сказать, что может произойти в Национальном Собрании, когда там будет представлен документ о вступлении в Таможенный союз. Такую точку зрения высказала в беседе с корреспондентом Aysor.am секретарь парламентской фракции «Процветающей Армении» Наира Зограбян.
«Когда политическим силам будет предоставлена информация, тогда и можно будет прокомментировать, как партии, в частности «Процветающая Армения», проголосуют в парламенте. Когда у нас будет четкая информация об этих процессах от должностных лиц, а не предположения, прогнозы или добрые пожелания, тогда мы и сообщим о нашей позиции», - уточнила Наира Зограбян.
Как отметила депутат, после того, как уже принято политическое решение, президент РФ сам заявил о том, что Армения приняла политическое решение, что бы не было представлено Национальному Собранию, парламентское большинство как один человек проголосует «за».
«В данном случае было важно, чтобы этот вопрос был обсужден с политическими силами до принятия политического решения», - заявила она.
Что касается заявлений лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна об армяно-российских отношениях, то Н.Зограбян отметила, что их лидер всегда тепло отзывался об отношениях с Россией, независимо от того, какое решение было принято 3 сентября в Москве.