ՀՀ Նախագահը հանդիպել է Արդարադատության նախարարության աշխատակազմի հետ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է Արդարադատության նախարարություն: Հանրապետության Նախագահը նախ ծանոթացել է աշխատանքային պայմաններին, այցելել քաղաքացիների ընդունելության սրահ, զրուցել աշխատակիցների հետ, ապա նիստերի դահլիճում հանդիպում ունեցել նախարարության ավելի քան երեք հարյուր աշխատակիցների հետ: ՀՀ նախարարություններ և գերատեսչություններ Հանրապետության Նախագահի այցերի շրջանակում այս նախարարություն այցի ժամանակ ևս նախարարը և նրա տեղակալները զեկուցել են 2010-2013թթ. ընթացքում իրականացված բարեփոխումների, արձանագրված առաջընթացի, զարգացումների, առկա խնդիրների և դրանց լուծման հնարավորությունների մասին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Նախագահը հարցեր է ուղղել զեկույցների հեղինակներին, ապա պատասխանել հանդիպման մասնակիցներին հետաքրքրող բոլոր հարցերին: Նախարարությունում աշխատանքային պայմանների բարելավման, աշխատակիցների սոցիալական խնդիրների լուծման վերաբերյալ հարցադրումներին ի պատասխան, Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ հասկանալիորեն Արդարադատության նախարարությունում աշխատում են լավ իրավաբաններ, ովքեր կարող են նաև հեշտությամբ աշխատանք գտնել մասնավոր հատվածում: Ընդգծելով, որ արդեն բավականին մանրամասն խոսել է 2014 թվականի հունվարի մեկից սկսած բյուջետային աշխատավարձերի անընդհատ ավելացման պետական քաղաքականության մասին, Նախագահը շեշտել է, որ երեք տարվա կտրվածքով բավականին էական ավելացումների մասին է խոսքը: Նա վստահություն է հայտնել, որ այս քաղաքականությամբ, ինչպես նաև պետծառայողների սոցիալական խնդիրների լուծմանը միտված մյուս բոլոր ծրագրերի փաթեթով, արդարադատության նախարարության համակարգում աշխատանքը շատ արագ մրցունակ է դառնալու մասնավոր հատվածի համեմատ:
Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է բազմաթիվ այլ հարցերի, որոնք վերաբերել են ինչպես արդարադատության ոլորտին, այնպես էլ ՀՀ ներքին և արտաքին քաղաքականությանը, առանձին ոլորտների՝ կրթության, տրանսպորտի, սոցիալ-տնտեսական խնդիրներին, պետական կառավարման գործընթացների թափանցիկությանը, մեր երկրի մարտահրավերներին, դրանց դիմակայելու հնարավորություններին և ուղիներին, տարածաշրջանային զարգացումներին: Նախագահը հանգամանալից խոսել է նաև Հայաստանում բարեփոխումների շարունակականության ռազմավարության մասին, անդրադարձել Հայաստանի՝ Մաքսային միությանը միանալու ընթացակարգային խնդիրներին:
Հանդիպման ավարտին Նախագահը կոչ է արել բոլորին ավելի ակտիվ աշխատել. «Մենք մտել ենք մի փուլ, երբ պետք է, իրոք, մեր ջանքերն ավելացնենք: Մի կողմից պետք է բարեփոխումները շարունակենք՝ հասցնենք տրամաբանական ավարտին, մյուս կողմից էլ պետք է կարողանանք նոր գործընթացը, որն սկսել ենք կապված Մաքսային միության հետ, առաջ տանել. մենք հսկայական աշխատանք ունենք կատարելու՝ մինչև 50 լուրջ փաստաթղթեր պետք է տանենք Ազգային ժողով: Իսկ այդ փաստաթղթերի պատրաստման հիմնական բեռը և բազմաթիվ այլ խնդիրներ ձեզ վրա է լինելու: Այսինքն՝ մենք հիմա պետք է մեր աշխատաժամանակն էլ երկարացնենք, աշխատանքի արդյունավետությունն էլ բարձրացնենք»,-ընդգծել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և հաջողություններ մաղթել նախարարության աշխատակիցներին՝ պատրաստակամություն հայտնելով մշտապես լսել նախարարությունում աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման հետ կապված նրանց բոլոր առաջարկությունները, նորամուծություններն ու գաղափարները:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը երկարամյա և բարեխիղճ աշխատանքի համար «Պաշտոնական տեղեկագիր» ՓԲԸ-ի տնօրեն Սուսաննա Գրիգորյանին և Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության իրավական ակտերի փորձաքննության գործակալության պետ Կարեն Խտրյանին պարգևատրել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի շնորհակալագրով:

Президент Армении провел встречу с сотрудниками министерства юстиции
Президент Армении Серж Саргсян посетил сегодня министерство юстиции Армении, где ознакомился с трудовыми условиями, побывал в зале приема посетителей, побеседовал с сотрудниками ведомства. Затем глава государства провел встречу с более 300 работниками министерства. Подробности встречи передает пресс-служба президента Армении.
Согласно информации, в ходе посещения Минюста, которое состоялось в рамках визитов главы государства в министерства и ведомства Армении, министр юстиции Грайр Товмасян и его заместители доложили президенту о реализованных в течение 2010-2013гг. реформах, зафиксированном прогрессе, развитиях, существующих проблемах и возможностях их решения.
Серж Саргсян направил вопросы авторам докладов, затем сам ответил на все интересующие участников встречи вопросы. В ответ на вопросы об улучшении трудовых условий, решении социальных проблем сотрудников, С.Саргсян отметил, что в министерстве юстиции работают профессионалы, которые могут также с легкостью найти применение своим знаниям в частном секторе. Подчеркнув, что ранее он уже довольно подробно говорил о государственной политике постоянного увеличения бюджетных зарплат с января 2014 года, президент отметил, что речь идет о существенном увеличении в разрезе трех лет.
Глава государства выразил уверенность в том, что с помощью подобной политики, а также пакета всех других программ, направленных на решение социальных проблем госслужащих, работа в системе министерства юстиции очень скоро станет более конкурентной, чем в частном секторе.
Серж Саргсян ответил и на множество других вопросов, касающихся как сферы правосудия, так и внешней и внутренней политики Армении, образования, транспорта, социально-экономических проблем, прозрачности процессов государственного управления, а также вопросов о стоящих перед Арменией вызовах, возможностях и способах противостояния им, развитиях в регионе. Президент обстоятельно представил также стратегию последовательных реформ в республике, обратился к процедурным вопросам присоединения Армении к Таможенному союзу.
В завершение встречи президент С.Саргсян призвал всех работать более активно: «Для нас настала пора, когда действительно необходимо прибавить усилия. С одной стороны мы должны продолжить реформы, доведя их до логического завершения, с другой – суметь продвинуть новый процесс, который начат в связи с Таможенным союзом. Нам предстоит громадная работа: мы должны внести в Национальное собрание порядка 50 серьезных документов. А основной груз подготовки данных документов и множество других вопросов лягут на вас. То есть сейчас мы должны и продлить наше рабочее время, и повысить эффективность нашей работы».
С.Саргсян, пожелав успехов сотрудникам министерства, выразил готовность всегда выслушать их предложения, нововведения и идеи касательно повышения эффективности работы ведомства.
За долголетнюю и добросовестную работу С.Саргсян наградил благодарственной грамотой президента Республики Армения директора ЗАО «Официальные ведомости» Сусанну Григорян и начальника агентства экспертизы правовых актов министерства юстиции Армении Карена Хтряна.