Արմեն Չախալյանը ազատ արձակվեց
Դատարանը Արմեն Չախալյանի նկատմամբ որպես պատիժ նշանակել է տուգանք 2000 լարիի չափով և 4 տարի պայմանական ազատազրկում: Այս մասին Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Ա. Չախալյանի եղբայրը` Վահագն Չախալյանը:
Նա նշեց, որ Ա. Չախալյանի վիճակը այժմ լավ է և չգիտեն` կբողոքարկեն այս որոշումը, թե ոչ:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Վրաստանում ձերբակալել են ջավախքահայ քաղաքական ակտիվիստ Վահագն Չախալյանի եղբորը՝ Արմեն Չախալյանին: Որոշ տեղեկությունների համաձայն` Արմեն Չախալյանի ձերբակալության պատճառը Նինոծմինդայում տեղի ունեցած անկարգություններն են: Նրան ձերբակալել են Նինոծմինդայի, Ախալքալաքի և հատուկ ծառայությունների աշխատակիցները` դիմակներով և ավտոմատներով:
Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Վ. Չախալյանն ասել էր, որ այս գործով նախօրեին ազատ են արձակել ձերբակալված ևս մեկ հոգու, իսկ Ա. Չախալյանին «պարզ է, որ ազատ չեն արձակել»:
Aysor.am-ի հարցին` դա կապում եք Ձեր քաղաքական գործունեության հետ, Վ. Չախալյանը նշել էր. «Այդպես է ստացվում»:
«Իմ եղբայրը գնացել է այդ վեճը հարթելու և միայն 1 հոգու ցուցմունքի հիման վրա, որ տեսել է նրան այդ վայրում, նրան ձերբակալել են: Նա ամենաշատն է վնասվածքներ ստացել, մենք տեղեկություններ ունենք, որ ոստիկանները մեքենայի մեջ մի քանի անգամ խփել են նրա դեմքին: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել խուլիգանության և երկաթե ձող ունենալու համար, սակայն նրա մոտ նման բան չի եղել»,-ասել էր նա:

Армена Чахаляна освободили из зала суда
Сегодня состоялось очередное судебное заседание по делу Армена Чахаляна, в ходе которого суд решил назначить в отношении А.Чахаляна штраф в размере 2000 лари и осудить на 4 года лишения свободы условно. Об этом в беседе с корреспондентом Aysor.am сообщил брат Армена Чахаляна – Ваагн Чахалян.
Он отметил, что Армен Чахалян чувствует себя хорошо и они пока не знают, опротестуют это решение или нет.
Напомним, грузинские правоохранители задержали брата армянского активиста Ваагна Чахаляна – Армена Чахаляна в пятницу, 28 июня, вместе с другими участниками драки в Ниноцминде. По данным источника, Армен Чахалян обвиняется в организации беспорядков в Ниноцминда. В задержании участвовали сотрудники полиции и спецназа Ниноцмида и Ахалкалаки, с масками и автоматами.
В беседе с корреспондентом Aysor.am Ваагн Чахалян заявил, что был отпущен еще один задержанный по этому делу, однако Армен Чахалян все еще остается в полиции. На вопрос корреспондента, связанно ли это обстоятельство с политической деятельностью самого Ваагна Чахаляна, он ответил: «Получается, что да».
«Мой брат пошел, чтобы разнять эту драку и его задержали только на основании показаний одного человека, видевшего его на месте драки. Ему нанесены травмы, у нас есть сведения о том, что полицейские в машине ударили его несколько раз по лицу. Ему предъявлено обвинение в хулиганстве, но это не соответствует действительности», - сказал он.