Դատական կարգադրիչների ծառայության պետը կալանավորվեց
Առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակության մեջ մեղադրվող Դատական կարգադրիչների ծառայության պետ Արմեն Մովսիսյանի նկատմամբ այսօր որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը։ Այս մասին հայտնում է «Փաստինֆոն»:
Դատարանը բավարարել է քննիչի միջնորդությունը և կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառել 2 ամիս ժամկետով։ Այս գործով որպես մեղադրյալ ներգրավվել է նաև Դատական կարգադրիչների ծառայության պետ Արմեն Մովսիսյանի տեղակալ Գագիկ Խաչատրյանը, իսկ մյուս տեղակալի` Գեղամ Գրիգորյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Նշենք, որ Գ.Խաչատրյանի նկատմամբ ևս նախկինում որպես խափանման միջոց էր կիրառվել կալանքը, սակայն Ա.Մովսիսյանին ձերբակալելու օրը փոխվեց Գ.Խաչատրյանի խափանման միջոցը և նա անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակվեց։ Ըստ «Փաստինֆոի» ունեցած տեղեկատվության, դատական կարգադրիչների համակարգում աշխատավարձերի յուրացման դեպքեր են բացահայտվել, որն իր ընդգրկմամբ հավակնում է դառնալ սոցիալական չարաշահումների աղմկահարույց գործերից հետո երկրորդը:
Քննությամբ բացահայտվել են մի քանի տասնյակ անձինք, ովքեր գրանցված են եղել, սակայն չեն ներկայացել աշխատանքի, իսկ նրանց աշխատավարձերը ստացել ու յուրացրել են նրանց պետերը:
Ընդ որում, չարաշահումներն ընդգրկել են տարբեր ընդհանուր իրավասության դատարանների դատական կարգադրիչների կառույցներ, իսկ «կծիկը» գլորվում ու հասնում է մինչև դատական կարգադրիչների ծառայության կենտրոնական համակարգ:
Մեղադրանքներ են առաջադրվել նաև դատական կարգադրիչների ծառայության տարբեր ստորաբաժանումների ղեկավարներին:

Глава Службы судебных распорядителей А.Мовсисян заключен под стражу
Сегодня в отношении обвиняемого в совершении хищения в особо крупном размере начальника Службы судебных распорядителей Армена Мовсисяна в качестве меры пресечения избрано заключение под стражу. Об этом сообщает агентство «ФактИнфо».
Суд удовлетворил ходатайство следователя и применил в отношении А.Мовсисяна меру пресечения в виде заключения под стражу сроком на 2 месяца. По этому делу в качестве обвиняемого проходит и заместитель начальника службы судебных распорядителей Гагик Хачатрян, а другой заместитель Армена Мовсисяна – Гегам Григорян – объявлен в розыск.
Отметим, что в отношении Г.Хачатряна ранее также была применена мера пресечения в виде заключения под стражу, однако в день ареста А.Мовсисяна в отношении Г. Хачатряна была изменена мера пресечения, и он был освобожден под личное поручительство. По имеющимся у информагентства «ФактИнфо» сведениям, в системе судебных распорядителей были выявлены случаи присвоения заработных плат, которые по своему охвату могут стать вторым громким делом после резонансного дела о хищении в сфере соцобеспечения.
Следствием установлено, что несколько десятков лиц были зарегистрированы, но в действительности не приходили на работу, а их заработные платы присваивали их начальники.
При этом злоупотребления касаются подразделений Службы судебных распорядителей судов общей юрисдикции различных административных районов Еревана, а разматывающийся «клубок» доходит до центрального органа Службы судебных распорядителей.