«Գեղեցիկ քայլ կլինի` Եվրոպան վերցնի ու ստորագրի Ասոցացման համաձայնագիրը»
Վերջին շրջանում Հայաստանում և Հայաստանի սահմաններից դուրս ակտիվորեն քննարկվում է Մաքսային միությանը միանալու Հայաստանի պատրաստակամությունը:
Aysor.am-ին Հայաստանի գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը խնդրի առնչությամբ պատասխանեց, որ ԵՄ-ն ճիշտ կանի ստորագրի Ասոցացման համաձայնագիրը, որն ըստ նրա, կլինի պատասխան ՌԴ-ի ցանկություններին. Ինչքան Եվրոպան ասում է` չեմ ստորագրի Ասոցացման համաձայնագիրը, այնքան ՌԴ-ի ցանկություններն արդարացված են դառնում:
Գ. Մակարյանը խոսեց նաև նախօրեին տեղի ունեցած հայ և ռուս փորձագետների քննարկման շուրջ, որտեղ խոսվել է Մաքսային միությանը միանալու ՀՀ դիրքորոշման մասին: Նա նշեց, որ և ռուսական, և հայկական կողմերը խոսում էին, թե Մաքսային միությունը ինչ օգուտ է տալու Հայաստանին. Գ Մակարյանը հիշեցրեց ՌԴ-ում աշխատող հայ միգրանտների, ՀՀ ուղարկվող տրանսֆերտների մասին. «Այստեղ խախտվել է Հայաստանի իրավունքի խնդիրը»:
Նրա խոսքով, այնպես չէ, որ միայն Հայաստանն է շահում Մաքսային միությունից, ՌԴ-ում աշխատողները Հայաստան են ուղարկում շուրջ 1.5 մլրդ դոլարի գումար, այդքան էլ ծախսում են այնտեղ` հոգալով իրենց կեցությունը, բացի այդ, միգրանտներն աշխատում են` 10 անգամ ավելացնելով այդ երկրի շահույթը. «ՌԴ-ում կա ծուլության, նարկոմանիայի, աշխատուժի, որոշ ռեգիոններում թերբեռնվածության խնդիրը, որը հայերը լուծում են և այնպես չէ, որ Մաքսային միությունից միայն Հայաստանն է շահում»:
«Շատը գեղեցիկ քայլ կլինի, որ Եվրոպան մի կողմ դնի իր նեղացած կեցվածքը և ստորագրի Ասոցացման համաձայնագիրը` ամբողջական փաթեթով»,- շեշտեց Գործատուների միության նախագահը:

Г.Макарян: От вступления в Таможенный союз выигрывает не только Армения
В последнее время в Армении и за ее пределами активно обсуждается решение страны о вступлении в Таможенный союз.
В беседе с корреспондентом Aysor.am председатель Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян заявил в этой связи, что ЕС поступит правильно, если подпишет с Арменией Соглашение об ассоциации. По его словам, это станет ответом на желания России. «Чем больше Европа заявляет о том, что не подпишет Соглашение об ассоциации, тем больше оправданными становятся желания РФ», - сказал Г.Макарян.
Г.Макарян обратился также к состоявшемуся накануне обсуждению с участием армянских и российских экспертов, где высказывались мнения относительно присоединения Армении к Таможенному союзу. Он отметил, что армянская и российская стороны говорили о пользе, которую может принести Армении вхождение в Таможенный союз. При этом он напомнил о работающих в России мигрантах и поступающих в страну трансфертах. «Здесь нарушен вопрос права Армении», - сказал Г.Макарян.
По его словам, от присоединения к Таможенному союзу выигрывает не только Армения, поскольку работающие в России армяне, перечисляя ежегодно около 1.5 млрд. долларов в страну, столько же тратят на свое проживание в России. Кроме того, мигранты работают, увеличивая в 10 раз доходы этой страны.
«В России есть недостаток рабочей силы, проблема наркомании и лени, а в некоторых регионах – низкий уровень заселенности, которую решают армяне, посему от присоединения к Таможенному союзу выигрывает не только Армения», - отметил он.
«Было бы красивым шагом, если бы Европа пересмотрела бы свою позицию и подписала бы с Арменией Соглашение об ассоциации в полном пакете», - отметил председатель Республиканского союза работодателей Армении.