Նաիրա Զոհրաբյան. Նալբանդյանի հետ հանդիպման ժամանակ պատասխաններ չստացանք
Ես այդպես էլ պատասխան չստացա իմ այն հարցին, թե ի՞նչ է շահում Հայաստանը մեկ տնտեսական ռեժիմը մյուսով փոխարինելով: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ դռնփակ քննարկումից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը:
«Խորհրդարանում նախարարի հետ հանդիպման ժամանակ մեզ հետաքրքրող հարցերի պատասխաններն այդպես էլ չլսեցինք»,- ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը:
Խորհրդարանում ՀԱԿ խմբակցության ներկայացուցիչ Նիկոլ Փաշինյանը ևս դժգոհ է մնացել նախարար Նալբանդյանի պարզաբանումներից: Պատգամավորը Twitter-ում գրել է.
«ԱԳ նախարարի հետ փակ հանդիպման արդյունքներով. Նալբանդյանը չունի պատասխաններ: Միայն բառակույտեր, որ կապ չունեն առաջադրված հարցերի հետ»:
Հիշեցնենք, որ ԱԺ-ում` խորհրդարանական մի քանի խմբակցությունների նախաձեռնությամբ, Մաքսային միությանն անդամակցելու հարցով այսօր տեղի է ունեցել դռնփակ քննարկում, որին մասնակցել է ՀՀ ԱԳՆ Էդվարդ Նալբանդյանը:

N. Zohrabian: We didn’t receive answers at meeting with Nalbandian
“I didn’t receive the answer to my question about what benefits Armenia will derive from the replacement of one economic regime by another,” the secretary of Prosperous Armenia Party (BHK) parliamentary faction Ms. Naira Zohrabian said during a briefing with journalists today, when speaking about the results of parliamentary factions’ meeting with Foreign Minister Edward Nalbandian.
“At the meeting with the minister in the parliament, we failed to hear answers to questions of interest to us,” she stated.
Deputy of Armenian National Congress (HAK) faction Nikol Pashinian also expressed dissatisfaction with the explanations that Edward Nalbandian provided in the parliament. In this connection Pashinian tweeted:
“About the outcome of the meeting with foreign minister: Nalbandian has no answers. Only a group of words that have nothing to do with the questions asked”.
Let us remind you that on the initiative of several parliamentary factions, discussions on Armenia’s entry into the Customs Union were held in the RA National Assembly today. The discussions with the participation of Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian took place behind closed doors.