Ստյոպա Սաֆարյան. Մաքսային միությանն անդամակցելը նման է զոռով ամուսնանալուն
Հայաստանը պատրաստ է ԵՄ-ի հետ խորացնել հարաբերություններն այնքանով, որքանով դա թույլ կտա Մաքսային միությունը: Ավելի ճիշտ, որքանով թույլ կտա Ռուսաստանը: Իսկ Ռուսաստանը միանշանակ թույլ չի տա: Նման տեսակետ հայտնեց «ժառանգություն» կուսակցությանգլխավոր քարտուղար Ստյոպա Սաֆարյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Հայաստանի իշխանությունները երկիրը հասցրել են մի այնպիսի հանգրվանի, որտեղ ոչ միայն վտանգի տակ է Հայաստանի ինքնիշխանության աստիճանը, այլև ինքնուրույն արտաքին քաղաքականություն վարելու, ռազմավարական գործընկեր ընտրելու տարրական իրավունքները: Հայաստանի ապագայով մտահոգ բոլոր քաղաքական գործիչները և քաղաքացիները պետք է կանխեն այս ամենը»,-ասաց Սաֆարյանը:
Ըստ նրա՝ Մաքսային միությանն անդամակցելը նման է զոռով ամուսնանալուն:
«Մաքսային միություն մտնելով՝ մեր արտաքին արտաքին քաղաքականության մեջ հավասարակշռությունը խաթարվում է: Մենք հայտնվում ենք միանգամայն նոր իրողությունների պայմաններում: Չի կարելի հակադրել Եվրամիության հետ ասոցացումը Մաքսային միությանն անդամակցության հետ: Եվրամիության հետ Ասոցացման համաձայնագիր ստորագրելով՝ Հայաստանը բալանսը չի խախտում՝ ի տարբերություն Մաքսային միությանն անդամակցելուն»,- ասաց Ստյոպա Սաֆարյանը:

С.Сафарян: Членство в Таможенном союзе похоже на принудительный брак
Армения готова к углублению отношений с ЕС в той мере, в которой это позволит Таможенный союз, а точнее, в которой это позволит Россия. А Россия однозначно этого не позволит. Такую точку зрения высказал сегодня в ходе встречи с журналистами секретарь правления партии «Наследие» Степан Сафарян.
«Власти Армении подвели страну к черте, когда под угрозой находится не только степень суверенности Армении, но и элементарные права – проводить собственную политику и выбирать стратегического партнера. Все обеспокоенные будущим Армении политические деятели и граждане должны предотвратить это», - сказал С.Сафарян.
По словам Степана Сафаряна, вступление в Таможенный союз похоже на брак по принуждению.
«Вступление в Таможенный союз нарушает баланс в нашей внешней политике. Мы оказываемся в условиях совершенно новых реалий. Нельзя противопоставлять ассоциацию с Евросоюзом вхождению в Таможенный союз. Подписав с ЕС Соглашение об ассоциации, Армения не нарушает баланса, в отличие от присоединения к Таможенному союзу», - отметил С.Сафарян.