Հ. Աբրահամյան. Իշխանությունները կողմնակից են Վիլնյուսում նախաստորագրմանը
«Երբ փաստաթուղթը կունենանք հիմնավոր, այդ ժամանակ մենք մեր տեսակետը կհայտնենք: Սակայն նորից եմ կրկնում՝ դա ՀՀ Նախագահի մտադրությունն է, որը իր լիազորությունների շրջանակում է, ինքը տվել է համաձայնություն Մաքսային միության հետ անդամակցելու: Իսկ երբ փաստաթղթերը կլինեն, այդ ժամանակ էլ կխոսենք ըստ էության»,- լրագրողների հետ ճեպազրույցում քիչ առաջ հայտարարեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը:
Անդրադառնալով Ֆյուլեի հայտարարությանը` ԱԺ նախագահը նշեց, որ Մաքսային միությանն անդամակցելը չի հակասում Ասոցացման համաձայնագրին. «Հայաստանի իշխանությունները կողմնակից են Վիլնյուսում նախաստորագրմանը: Կա երկրորդ կողմ, որը լինելո է վաղը Հայաստանում, հանդիպելու է իշխանությունների հետ և այդ հանդիպումների արդյունքներով որոշում կկայացվի»,- ասաց Հ. Աբրահամյանը` ավելացնելով, որ Հայաստանը շարունակելու է համատեղ աշխատանքը ԵՄ հետ և խորացնելու է Հայաստանում ընթացող բարեփոխումները:
Հարցին, թե իրականում ե՞րբ է Հայաստանը եվրոպացի իր գործընկերներին տեղեկացրել Մաքսային միությանը միանալու որոշման մասին, քանի որ Ֆյուլեն նշել է օգոստոսի 30-ը, Հ. Աբրահամյանն ասաց, որ այդ հարցին երեկ շատ հստակ պատասխանել է արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Ոչ մի հապշտապ որոշում չի կայացվել, ՀՀ Նախագահը հայտնել է իր որոշումն ու համաձայնությունը, որից բխում են տարբեր գործընթացներ: Դրանից հետո, երբ կունենանք համաձայնեցված տարբերակ, այն կներկայացվի Ազգային ժողով»,- ասաց ԱԺ նախագահը:
Հ. Աբրահամյանը հերյուրանք որակեց այն տեղեկությունները, թե նման որոշման ընդունման համար սեղանին դրվել է Լեռնային Ղարաբաղի հարցը. «Դա համարում եմ սուտ, հերյուրանք»:

О.Абраамян: Власти Армении – за парафирование Соглашения об ассоциации
«Как только у нас будет документ со всеми обоснованиями, тогда мы и выразим нашу точку зрения. Но я в очередной раз заявляю, это намерение президента Армении, которое входит в рамки его полномочий. Он дал согласие на вступление в Таможенный союз. Как только документы будут готовы, мы поговорим об этом по существу», - об этом в ходе брифинга в парламенте заявил председатель Национального Собрания Армении Овик Абраамян.
Комментируя недавнее заявление комиссара ЕС по вопросам расширения и европейской политики соседства Штефана Фюле, спикер парламента отметил, что вступление в Таможенный союз не противоречит Соглашению об ассоциации.
«Власти Армении являются сторонниками парафирования соглашения в Вильнюсе. Существует вторая сторона, представители которой прибудут в Армению завтра, встретятся с властями страны, и по итогам встреч будет принято решение», - отметил Овик Абраамян.
Он подчеркнул, что Армения продолжит совместную работу с ЕС и углубит процесс осуществления реформ.
Отвечая на вопрос о том, когда в действительности Армения сообщила европейским коллегам о решении вступить в Таможенный союз, учитывая тот факт, что Штефан Фюле назвал 30 августа, Овик Абраамян отметил, что на этот вопрос довольно четко ответил глава МИД Армении Эдвард Налбандян.
«Никакого поспешного решения принято не было, президент Армении заявил о своем решении и выразил согласие, и из этого вытекают различные процессы. Как только у нас будет согласованный вариант, он будет представлен на рассмотрение парламента», - подчеркнул Овик Абраамян.
Спикер парламента также отметил, что Армения должна сориентироваться, исходя из своих интересов и из соображений безопасности.