Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ԿԲ կառավարիչների ակումբի ներկայացուցիչներին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Կենտրոնական Ասիայի, Սևծովյան տարածաշրջանի և Բալկանյան երկրների կենտրոնական/ազգային բանկերի կառավարիչների ակումբի ներկայացուցիչներին, ովքեր Հայաստան են ժամանել ակումբի 30-րդ հանդիպման կապակցությամբ, որն անց է կացվում ՀՀ դրամի 20-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
«Ակումբի շարունակական և համակարգված աշխատանքը կարող է մեծ ներդրում ունենալ մեր երկրների ֆինանսական կայունության և տնտեսական զարգացման գործում: Այսպիսի հանդիպումները նաև շատ լավ հնարավորություն են ծանոթանալու անդամ երկրներին, նրանց ժողովուրդների պատմությանը, մշակույթներին, ինչն էլ իր հերթին կարող է դրական ազդեցություն ունենալ փոխգործակցության ամրապնդման վրա»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Հանրապետության ղեկավարը ԿԲ նախագահների հետ խոսել է նաև Հայաստանի ֆինանսական, բանկային համակարգի և, ընդհանուր առմամբ, տնտեսության մասին, հետաքրքրվել նաև ակումբի անդամ երկրների ֆինանսաբանկային համակարգերի ներկայիս վիճակով, համաշխարհային տնտեսության արդի մարտահրավերների ու դրանց հաղթահարման վերաբերյալ հանդիպման մասնակիցների մասնագիտական կարծիքներով:

Серж Саргсян принял представителей Клуба управляющих центральных банков
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня представителей Клуба управляющих центральных/национальных банков Центральной Азии, Черноморского региона и Балкан, прибывших в Армению для участия в 30-й встрече Клуба, которая проводится в рамках мероприятий, посвященных 20-летию национальной валюты – драма РА. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
«Продолжительная и координированная работа Клуба может внести большой вклад в обеспечение финансовой стабильности и экономического развития. Такие встречи представляют собой также хорошую возможность ознакомиться со странами-членами, историей и культурой их народов, что, в свою очередь, может оказать позитивное влияние на укрепление сотрудничества», - сказал президент С.Саргсян.
В ходе встречи с председателями ЦБ глава государства обратился также к финансовой и банковской системе Армении, экономике страны в целом, поинтересовался нынешним состоянием финансовых систем стран-членов клуба, мнением участников встречи о современных вызовах мировой экономике и их возможностях их преодоления.