«Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամը չի ազատազրկվի
ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատն այսօր բեկանեց «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամ, նախկին պատգամավոր Սամսոն Ղազարյանի դեմ դատավճիռը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ առանձնապես խոշոր չափերի խարդախություն, մեղադրանքի մասով և այդ մասով քրեական հետապնդումը դադարեցվեց՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Ս.Ղազարյանի պաշտպան Վարդան Զուռնաչյանը:
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի 2013 թվականի փետրվարի 13-ի դատավճռով Սամսոն Ղազարյանը մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն, և 213-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ Վաշխառությունը, նախատեսված հանցագործությունների կատարման մեջ: Առաջին ատյանի դատարանը նրա նկատմամբ նշանակել էր պատիժ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով` ազատազրկում 4 տարի ժամկետով` առանց գույքի բռնագրավման, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 213-րդ հոդվածի 1-ին մասով` ազատազրկում` 1 տարի ժամկետով:
«ՀՀ անկախության հռչակման 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին» ՀՀ Ազգային ժողովի 2011թ. մայիսի 26-ի որոշման կիրառմամբ Սամսոն Ղազարյանն ազատվել էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 213-րդ հոդվածի 1-ին մասով նշանակված պատժից։

Члена комитета «Карабах» Самсон Казарян освобожден от наказания
Уголовная палата Кассационного суда сегодня отменила приговор в отношении члена комитета «Карабах», экс-депутата Самсона Казаряна по части обвинения, предъявленного по п. 1 ч. 3 ст. 178 УК РА («мошенничество в особо крупном размере») и прекратила уголовное преследование по этой части. Об этом корреспонденту информагентства «ФактИнфо» сообщил адвокат С.Казаряна Вардан Зурначян.
Согласно приговору суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш от 13 февраля 2013г. Самсон Казарян был признан виновным в совершении преступления, предусмотренного п. 1ч.3 ст. 178 УК РА («мошенничество в особо крупном размере») и приговорен к 4 годам лишения свободы без конфискации имущества. Суд также признал его виновным в совершении деяния, предусмотренного п. 1ч. 2 ст. 213 УК РА («ростовщичество»), назначив меру наказания в виде лишения свободы сроком на один год.
В связи с принятым Национальным Собранием Арении решением от 26 мая 2011г. «Об объявлении амнистии» по случаю 20-летия со дня провозглашения независимости Армении амнистией Самсон Казарян был освобожден от наказания, назначенного по ч. 1 ст. 213 УК РА. Отметим, что Уголовный апелляционный суд оставил в силе приговор.