ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահը մասնակցել է դիտարկմանը
Սեպտեմբերի 13-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Ասկերանի ուղղությամբ:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնական Իրժի Աբերլեն (Չեխիա):
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկման խմբում էին ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնական Խրիստո Խրիստովը (Բուլղարիա) և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը:

Сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США принял участие в мониторинге
13 сентября, согласно достигнутой с властями Нагорно-Карабахской Республики договоренности, миссия ОБСЕ провела плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана в Аскеранском направлении.
С позиций Армии обороны НКР наблюдение осуществил полевой помощник Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ (ЛПДП) Иржи Аберле (Чехия).
В группу наблюдения с противоположной стороны вошли полевой помощник ЛПДП Христо Христов (Болгария) и сотрудник офиса ЛПДП ОБСЕ Петер Сведберг.
В мониторинге с карабахской стороны принял участие сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США Джеймс Уорлик.