Բիշկեկում կայացել է Հասան Ռոհանիի և Վլադիմիր Պուտինի առաջին հանդիպումը
Ղրղզստանի մայրաքաղաք Բիշկեկում կայացել է Իրանի և Ռուսաստանի նախագահների հանդիպումը: Այդ մասին հաղորդում է ԻԻՀ նախագահի պաշտոնական կայքը:
Հաղորդագրության համաձայն՝ այսօր Բիշկեկում ընթացող Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) անդամ երկների ղեկավարների համաժողովի շրջանակներում Հասան Ռոհանիի և Վլադիմիր Պուտինի միջև տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ կողմերը քննարկել են երկկողմ, տարածաշրջանային խնդրիներին առնչվող հարցեր:
ԻԻՀ նախագահը շեշտել է, որ Իրանի նոր իշխանությունները շահագրգռված են Ռուսաստանի հետ զարգացնել հարաբերությունները բոլոր ուղղություններով:
Հասան Ռոհանին, անդրադառնալով Սիրիայի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, նշել է, որ սիրիական ճգնաժամի հանգուցալուծման առնչությամբ Մոսկվայի նախաձեռնությունը հույս է ներշնչում, որ նոր պատերազմը կարող է կանխվել:
Անդրադառնալով Իրանի միջուկային խնդրին՝ Ռոհանին ընդգծել է, որ Թեհրանը ցանկանում է, որ խնդիրը լուծվի հնարավորինս շուտ՝ միջազգային օրենքների շրջանակներում:
ՌԴ նախագահը, իր խոսքում կարևորելով Իրանի դերը, շեշտել է, որ Մոսկվան և Թեհրանը կարող են համատեղ համագործակցություն ծավալել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ տարածաշրջանային, միջազգային հարթակներում, այդ թվում՝ Շանհային համագործակցության կազմակերպությունում:
Նկատենք, որ սա Հասան Ռոհանիի՝ ԻԻՀ նախագահի պաշտոնում առաջին օտարերկրյա այցն է. Նախատեսվում է, որ սեպտեմբերի կեսին Ռոհանին կմեկնի Նյու Յորք՝ մասնակցելու ՄԱԿ ԳԱ նստաշրջանին:
Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունը հիմնադրվել է 2001թ-ին: Մշտական անդամներն են՝ Ռուսաստանը, Չինաստանը, Ղրղզստանը, Ղազախստանը, Տաջիկստանը և Ուզբեկստանը: Իրանը, Աֆղանստանը, Մոնղոլիան, Հնդկաստանը և Պակիստանը դիտորդի կարգավիճակ ունեն:

Владимир Путин и Хасан Роухани обсудили на саммите ШОС сирийский вопрос
В столице Киргизии – Бишкеке – состоялась встреча президентов России и Ирана Владимира Путина и Хасана Роухани. Об этом сообщается на официальном сайте президента ИРИ.
Согласно информации, в ходе встречи на полях проходящего в Бишкеке саммита глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) Хасан Роухани и Владимир Путин обсудили широкий спектр вопросов двустороннего сотрудничества, а также вопросы, касающиеся региональных проблем.
Как подчеркнул президент ИРИ, новые власти Ирана заинтересованы в расширении и развитии отношений с Россией по всем направлениям.
Хасан Роухани, обратившись к ситуации вокруг Сирии, отметил, что инициатива Москвы по урегулированию сирийского кризиса вселяет надежду на то, что удастся избежать новой войны в регионе.
Что же касается иранской ядерной проблемы, Роухани подчеркнул, что Тегеран желает скорейшего решения этой проблемы в рамках международных норм.
Владимир Путин, в свою очередь, обозначив важность роли Ирана, отметил, что Москва и Тегеран могут развивать сотрудничество как на региональных, так и на международных площадках, в том числе и в ШОС.
Отметим, что это первый официальный зарубежный визит Хасана Роухани в должности президента ИРИ. Планируется, что в середине сентября Роухани направится в Нью-Йорк для участия в сессии ГА ООН.
Напомним, Шанхайская организация сотрудничества (ШОС) – региональная международная организация, основанная в 2001 году лидерами Китая, России, Казахстана, Таджикистана, Киргизии и Узбекистана. На сегодняшний день статус наблюдателя при ШОС имеют Иран, Афганистан, Монголия, Индия и Пакистан.